طراحیکلاسیک

طراحی آشپزخانه کلاسیک

آشپزخانه کلاسیک چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

طراحی داخلی آشپزخانه چقدر اهمیت دارد؟

ملک شما زمانی که قرار است ساخته بشود نیاز به طراحی داخلی دارد. آن هم از این بابت که ملک شما هر چقدر هم که واقع در مناطق گران قیمت و باارزش باشد اما معماری مناسبی نداشته باشد، آن ملک نه به راحتی فروش می‌رود و نه افرادی که در آن زندگی می‌کنند حس رضایت دارند. از فضاها و از آن جایی که آشپزخانه باید حداقل از فضای کل خانه را تشکیل دهد، خیلی مهم است که استانداردها در آن رعایت شود و به درستی طراحی گردد.

طراحی آشپزخانه کلاسیک

در زمان‌های قدیم آشپزخانه جایی بوده که فقط به ان فضا به چشم فضایی برای پخت و پز نگاه می‌کردند اما اکنون آشپزخانه خودش به فضایی تبدیل شده که حتی برای گذراندن زمان نیز از آن استفاده می‌شود.

همچنین می‌دانیم که آشپزخانه یکی از فضاهایی است که خانم خانه تا حدودی بیشترین زمان خود را در آن می‌گذراند. پس باید آرامش افراد و همچنین استانداردها در آن رعایت شود. به تعبیر دیگر می‌گویند که آشپزخانه قلب خانه به حساب می‌آید.

حال طراحی آشپزخانه سبک‌ها و انواع مختلفی دارد که در این مقاله به بررسی آشپزخانه کلاسیک می‌پردازیم.

به کدام طراحی آشپزخانه کلاسیک علاقه دارید؟

به کدام طراحی آشپزخانه کلاسیک علاقه دارید؟

آشپزخانه کلاسیک

در کل سبک کلاسیک برگرفته شده از معماری رم و یونان باستان می‌باشد. در معماری رم و یونان باستان بیشتر به تزئینات سر ستون‌ها و قطر و مدل ستون‌ها توجه می‌کردند و طبق آن سبک‌ها را دسته بندی می‌کردند. اما بعدها این سبک‌ها را در دیگر فضاها نیز اعمال کردند. این سبک خانه‌ و فضاهای شما را به شدت با شکوه و مجلل می‌کند.

طراحی آشپزخانه کلاسیک

حال شما زمانی که به فکر طراحی آشپزخانه کلاسیک می‌افتید، باید بدانید که برای این نوع طراحی آشپزخانه باید هزینه‌ی زیادی را کنار بگذارید. زیرا اصولا متریالی که در این سبک به کار می‌رود طبیعی و یا با کیفیت فوق‌العاده بالا می‌باشند و از همین رو بسیار هزینه‌بر می‌باشد.

در این نوع سبک خیلی زیاد به جزئیات توجه می‌کنند و همین‌طور از تزئینات زیادی استفاده می‌شود. از همین رو این سبک به سلطنتی بودن معروف است. باید توجه داشته باشید که برای دست یابی به یک سبک حتما باید یک پکیج کامل داشته باشید که این پکیج شامل رنگ، متریال، جزئیات و تزئینات نورپردازی و… می‌باشد.

آشپزخانه کلاسیک را نیز می‌توان به حالت جزیره طراحی کرد که بسیار زیبا می‌شود و شکوه کار را چند برابر می‌کند. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم طرح کابینت‌ها به چه شکل است، باید گفت که طرح کابینت مورد استفاده در این سبک، کابینت ممبران می‌باشد.

اصول طراحی و ویژگی‌های آشپزخانه کلاسیک

اول از همه لازم به ذکر است که در بهترین حالت، بهتر است که این طرح در فضاهایی با متراژ بالا اجرا شود. زیرا خود این طرح به اندازه کافی شلوغ هست و اگر در فضاهایی با متراژ کوچک اجرا شود، باعث گرفته شدن فضا و کوچکتر نشان دادن فضا می‌شود. اما اینطور هم نیست که در فضاهایی با متراژ پایین قابل اجرا نباشد، اما ایده‌آل هم نیست.

حال در این سبک توجه به جزئیات و تزئینات از مهمترین ویژگی‌هایی است که در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک باید رعایت شود. این تزئینات به شکل کنده کاری‌ها، شیارهای تورفته و تزئینات گل و بوته‌ی برجسته می‌باشد که روی در کابینت‌ها اجرا می‌شوند.

چند مورد از اصلی‌ترین ویژگی‌های آشپزخانه کلاسیک شامل موارد زیر می‌شود:

 1. استفاده‌ از یک رنگ برای کابینت‌ها
 2. استفاده از چوب طبیعی برای متریال
 3. تزئینات زیاد روی کابینت‌ها
 4. توجه به جزئیات
 5. استفاده از خطوط صاف و عدم استفاده از خطوط منحنی تا حد ممکن
 6. استفاده از اشکال هندسی در تزئینات
 7. هارمونی اجزا با یکدیگر و با سبک انتخابی
 8. رعایت تعادل، تقارن و نظم چه در جانمایی کابینت‌ها و چه در تزئینات
 9. استفاده از نقش و نگار روی سقف و گچ‌بری روی دیوار
 10. در طراحی آشپزخانه به این سبک اصولا چوبی که استفاده می شود، چوب گردو یا بلوط است که تزئیناتی از قبیل کنده کاری و گل‌های برجسته روی این چوب‌ها وجود دارد که اصولا رنگ کاربردی که استفاده می‌شود یا استخوانی روشن است یا قهوه‌ای تیره است.
 11. استفاده از دسته‌های طرح دار برای دسته‌های کابینت
 12. استفاده از سنگ‌های طبیعی برای روی کابینت‌ها (تا حد امکان بهتر است که سنگ طبیعی باشد)
 13. استفاده از ویترین در بین کابینت‌ها
 14. اگر آشپزخانه را به صورت جزیره طراحی می‌کنید باید بدانید که ارتفاع این جزیره باید بین 90 سانتی‌متر تا 110 سانتی‌متر باشد.
 15. استفاده از خطوط صاف در تزئینات
 16. توجه به طبیعت و الهام از طبیعت در طراحی‌ها

رنگ در آشپزخانه کلاسیک

کلا رنگ‌ها تاثیر به سزایی روی  روحیه‌ی افراد و همچنین فضاها دارد که با انتخاب درست رنگ‌ها زیبایی فضاهای ما چند برابر می‌شود و آرامش و حس خوب را به افراد منتقل می‌کند. حال این انتخاب رنگ درست نیز آشپزخانه را نیز شامل می‌شود.

اصولا برای انتخاب رنگ کابینت‌های آشپزخانه‌ کلاسیک از یک رنگ استفاده می‌شود (به صورت تک رنگ طراحی می‌شود) که یا تماما روشن می‌باشد مانند رنگ سفید، کرمی، شیری و… می‌باشد که با کمی رنگ طلایی ترکیب می‌شود و یا تماما قهوه‌ای رنگ (قهوه‌ای تیره) می‌باشد.

طراحی آشپزخانه کلاسیک

متریال در آشپزخانه کلاسیک و نقش چوب در آشپزخانه کلاسیک

بدنه‌ی کابینت‌ها در سبک کلاسیک با چوب‌های طبیعی اجرا می‌شوند و در بیشتر مواقع هم مات هستند. کابینتی که در این سبک استفاده می‌شود کابینت ممبران نام دارد که طرفداران خاص خودش را نیز دارا می‌باشد.

اگرچه در بیشتر مواقع صفحه‌ی روی اوپن از جنس همان چوب می‌‌باشد اما جدیدا با سنگ هم این صفحه اجرا می‌شود که این سنگ‌ها شامل سنگ آنتیک، سنگ تراورتن و سنگ کورین می‌باشد.

طراحی آشپزخانه کلاسیک

لازم به ذکر است که تمامی مصالحی که در سبک کلاسیک استفاده می‌شود، با کیفیت و گران قیمت می‌باشند.

سؤالات خود در زمینه طراحی آشپزخانه کلاسیک را از کارشناسان ما بپرسید

ابعاد استاندارد آشپزخانه کلاسیک

مهمترین نکته در آشپزخانه که هر طراحی باید در طراحی به آن توجه داشته باشد، مثلث کار می‌باشد که اندازه‌ی این مثلث کار باید به گونه‌ای باشد که اگر سه ضلع این مثلث را با یکدیگر جمع کنید، جمع آن‌ها نباید از 3 متر و نیم کمتر و از 6 متر و نیم بیشتر باشد.

یخچال: در صورتی که یخچال ساید بای ساید باشد، باید ابعاد 120 سانتی‌متر برای آن در نظر بگیرید.

گاز: با توجه به عمق کابینت‌ها که باید 60 سانتی متر در نظر بگیرید، عرض آن برای فضای قرارگیری گاز باید 60 سانتی‌متر باشد.

سینک ظرفشویی: سینک‌های ظرفشویی ابعاد مختلفی دارند که بستگی با توجه به بزرگی یا کوچکی آشپزخانه یا سلیقه‌ی کارفرما قابل تغییر می‌باشد اما به طور استاندارد شما به فضایی حدود 60 سانتی‌متر احتیاج دارید.

طراحی آشپزخانه کلاسیک

البته مورد دیگری که در رابطه با سینک در آشپزخانه وجود دارد این است که شما اگر آشپزخانه‌ی دوم داشته باشید، در آشپزخانه‌ی اول یک سینک کوچک باید طراحی کنید و سینک اصلی یا بزرگتر را در آشپزخانه‌ی دوم یا آشپزخانه‌ی مخفی تعبیه کنید.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر در دو سمت فضای آشپزخانه کابینت طراحی کنید باید فضای بین این دو کابینت در کمترین حالت 120 سانتی‌متر باشد.

برای تشخیص سلیقه و سبک مورد علاقه خود در طراحی آشپزخانه بر روی دکمه مقابل کلیک کنید

نورپردازی در آشپزخانه کلاسیک

در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت، باید برای آشپزخانه نور طبیعی تعبیه شود. اما در مواقعی که شما قادر به تعبیه نور طبیعی در آشپزخانه نمی‌شوید، حتما باید نور مصنوعی مناسب و کافی را در آشپزخانه کلاسیک تعبیه کنید.

نورپردازی یک عاملی است که بسیار تاثیرگذار در زیبایی و شکیل‌تر شدن فضای شما می‌باشد. حال اگر شما به طور مستقیم نتوانسید برای آشپزخانه از نور طبیعی استفاده کنید، می‌توانید از نور غیر مستقیم استفاده کنید و از نور طبیعی دیگر فضاها استفاده کنید.

آشپزخانه کلاسیک

یکی دیگر از فوائدی که نورپردازی در فضای ما دارد بزرگتر نشان دادن فضای ما می‌باشد که هرچقدر فضا روشن‌تر باشد دل‌بازتر نشان داده می‌شود. حال چند مورد از عناصری که پتانسیل نورپردازی دارد را برای شما نام می‌بریم:

 1. نورپردازی نواری دور تا دور کناف
 2. نورپردازی به صورت هالوژن در کناف‌ها
 3. ایجاد یک لوستر با نور منتاسب با فضا
 4. نورپردازی نواری زیر کابینت‌ها
 5. نورپردازی و تعبیه‌ی لوستر در بالای جزیره‌ی آشپزخانه

نتیجه گیری

شناخت سبک‌های مختلف برای فضاهای مختلف می‌تواند در زندگی افراد بسیار موثر باشد آن هم از این جهت که شما زمانی که به مدت طولانی و به طور ممتد قرار است در یک فضایی وقت بگذرانید، باید در آن فضا احساس راحتی و آرامش داشته باشید.

زمانی این آرامش و راحتی برای شما فراهم می‌شود که فضایی که در آن هستید بر وفق مراد و سلیقه‌ی شما باشد. پس این نکته بسیار مهم است که سبک‌ها را بشناسید و بدانید کدام مورد پسند شما می‌باشد و متناسب با همان برای خودتان یک فضای زیبا و مورد پسند را ایجاد کنید و باید بدانید که این موضوع در رابطه با آشپزخانه نیز صدق می‌کند.

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

سوالات متداول

برای طراحی آشپزخانه کلاسیک محدودیت یا ممنوعیتی وجود دارد؟

طراحی فضای داخلی هر ساختمان به سلیقه خود کارفرما انجام شده و ضوابط و محدودیت‌ها تنها برای نمای خارجی ساختمان اعمال می‌شود.

کدامیک از آشپزخانه‌های کلاسیک و مدرن از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند؟

آشپزخانه مدرن به دلیل سادگی اجزا و طرح و رنگ‌ها و همچنین کابینت‌های بسیار ساده‌ای که برای آن طراحی می‌شود، هزینه پایین‌تری نسبت به آشپزخانه کلاسیک دارد.

اگر فضای داخلی ساختمان به سبک مدرن طراحی شده باشد، می‌توان آشپزخانه را به سبک کلاسیک طراحی کرد؟

این کار از نظر اصولی صحیح نیست چون بهتر است که کل فضای داخلی به یک سبک و شکل طراحی شود. مخصوصا برای آشپزخانه‌های جزیره که با محیط پذیرایی مشترک است.

نمونه کارهای طراحی آشپزخانه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مطالب مرتبط

keyboard_arrow_up