طراحیمدرن

طراحی آشپزخانه مدرن

طراحی نقشه‌ها و ساختمان‌های شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و خیلی مهم است که برای طراحی داخلی ملکتان یک مهندس معمار خبره انتخاب کنید که آن را برای شما طراحی کند.

چرا طراحی آشپزخانه باید انجام شود؟

حال شاید فکر کنید که طراحی آشپزخانه شما نیز از اهمیت زیادی برخوردار نمی‌باشد. اما باید بدانید که از جهت اینکه آشپزخانه فضایی است که خانم خانه بیشترین زمان خودش را در آن می‌گذراند، باید فضای راحت و اصولی باشد و طراحی آن به درستی انجام شده باشد.

از آن‌جایی که در این فضا انواع فعالیت‌ها و همچنین وجود لوازم و تجهیزات مدرن، استفاده از سیستم های تاسیساتی برای آبرسانی و دفع فاضلاب و… می‌باشد، یکی از فضاهای مهم در خانه به حساب می‌آید.

INKM11

حال یکسری اصول وجود دارد که باید در همه‌ی سبک‌های آشپزخانه، چه مدرن و چه کلاسیک رعایت شود. در گذشته به آشپزخانه به چشم فضایی برای برای پخت و پز نگاه می‌کردند اما با تغییر و تحول در فضاها و نوع طراحی‌ها، آشپزخانه به علاوه‌ی فضایی برای پخت و پز، حتی محلی برای گذراندن وقت نیز می‌باشد.

همچنین یک سری موارد و ضوابط وجود دارد که فقط در آشپزخانه مدرن اجرا می‌شود که برای شما توضیح خواهیم داد.

به کدام طراحی آشپزخانه مدرن علاقه دارید؟

به کدام طراحی آشپزخانه مدرن علاقه دارید؟

اصول طراحی آشپزخانه مدرن

در رابطه با آشپزخانه مدرن چند مدل طراحی و انواع مختلفی وجود دارد. اما یکی از مواردی که در اکثر آن‌ها رعایت می‌شود، محصور نبودن آن‌ می‌باشد. یعنی در اکثر آن‌ها دیواری وجود ندارد که دور تا دور آشپزخانه را محصور کند و در اغلب طراحی‌ها، از فضاهای دیگر خانه به آشپزخانه دید دارد.

به طور کلی سبک مدرن معروف به سادگی و به دور از تجملات است و بیشتر فضاهایی که طراحی می‌شود کاربردی و قابل استفاده است و کمتر چیزی وجود دارد که صرفا جهت تزئینات طراحی و اجرا شده باشد.

آشپزخانه‌ی جزیره یکی از معروف‌ترین مدل‌های آشپزخانه مدرن می‌باشد که این اواخر توانسته طرفداران زیادی را جذب خود کند.

INKM14

آشپزخانه جزیره خودش انواع مختلفی دارد که کارفرما متناسب با سلیقه‌ی خود می‌تواند آن را درخواست دهد تا طبق آن، طراح معماری برایشان طراحی کند. حتی در مواردی جزیره‌ی آشپزخانه متحرک است که قابل تغییر نیز می‌باشد.

آشپزخانه‌ی جزیره، که علت نام آن همان کانتر وسط می‌باشد، آشپزخانه‌ای است که کاربری‌های مختلفی دارد. مثلا گاهی کانتر وسط به عنوان میز غذاخوری استفاده می‌شود و حتی در مواردی کاربری نیز قابل تغییر می‌باشد.

در مواردی در وسط آشپزخانه یک کانتر نیز وجود دارد که یا زیر این کانتر خالی می‌باشد که فضایی برای استفاده به عنوان میز می‌باشد و گاهی زیر آن پر می‌باشد که یا کشو تعبیه می‌شود و یا کمد. حتی در مواردی به صورت چندکاره طراحی می‌شود.

INKM4

یکی از دلایلی که جدیدا آشپزخانه‌ها مجزا و مستقل طراحی نمی‌شوند، کمبود متراژ می‌باشد که این اجازه را به طراح نمی‌دهد و از بابت محدودیتی که در فضا دارد، خیلی فضایی برای مانور ندارد. اما باید در نظر داشت که متراژ پایین نباید در کیفیت طراحی شما تاثیرگذار باشد و اگر طراح یا مهندس معمار خبره و با تجربه باشد می‌تواند در همان ابعاد کم و محدود یک آشپزخانه مدرن زیبا و اصولی طراحی کند که کارایی لازم را داشته باشد و خانم خانه در آن احساس راحتی کند.

اما در مواردی حتی شما زمانی که متراژ کافی را در منزل خود دارا هستید نیز مدرن طراحی می‌کنید که یکی از این مدل‌ها همان‌طور که گفته شد آشپزخانه‌ی جزیره می‌باشد.

از دیگر حالاتی که آشپزخانه‌های مدرن دارد این است که، در مواردی غذاخوری نیز در همان آشپزخانه تعبیه و طراحی می‌شود. اما در مواردی که متراژ کافی باشد و کارفرما نیاز داشته باشد می‌توان فضای غذاخوری را از قسمت آشپزخانه جدا طراحی و تعبیه کرد.

یکی دیگر از مدل‌های طراحی آشپزخانه که در هر مدل آشپزخانه‌ای قابل اجرا می‌باشد (البته زمانی که متراژ زیادی داشته باشید)، طراحی آشپزخانه دوم می‌باشد.

طراحی آشپزخانه اول و دوم - آشپزخانه مدرن
طراحی آشپزخانه دو تکه

در این حالت شما یک آشپزخانه در ابتدا دارید که مبلمان شده و در دید است. اما آشپزخانه دوم در دیدرس نیست و داخل آن هم مبلمان کامل از جمله گاز و سینک ظرفشویی وجود دارد.

هدف از آشپزخانه دوم، مرتب بودن منزل است. مثلا زمانی که مهمان داشته باشید پخت و پز داخل آشپزخانه دوم است و قرار دادن ظرف‌ها جهت شست و شو هم داخل آشپزخانه‌ی دوم انجام می‌شود که با این کار، هم بوی نامطبوع ناشی از پخت و پز از بین می‌رود و هم نامرتبی و بهم ریختگی ظروف در دیدرس قرار نمی‌گیرد.

این مدل‌های مختلف آشپزخانه از قبیل جزیره و آشپزخانه دوم، منحصر به سبک خاصی نیست و می‌توان هم در آشپزخانه مدرن و هم در آشپزخانه کلاسیک و نئوکلاسیک آن‌ها را طراحی و اجرا کرد.

نکات مهم در طراحی آشپزخانه مدرن کوچک و بزرگ

ابعاد و متراژ ملک شما یکی از موارد تاثیرگذار در طراحی فضاهای شما می‌باشد و بسیار حائز اهمیت است. اما به این معنا نیست که اگر فضای ملک شما کم است، نباید فضاهای استاندارد و معقولی داشته باشید.

 

حال یکی از این فضاهایی که متراژ بر روی آن تاثیرگذار است، آشپزخانه است. زمانی که شما متراژ زیاد و یا به اندازه کافی داشته باشید، می‌توانید هم به صورت آشپزخانه دوم، هم به صورت آشپزخانه جزیره و هم به صورتی طراحی کنید که فضای غذاخوری و فضای اصلی آشپزخانه جدا از یکدیگر تعبیه و طراحی شود.

آشپزخانه مدرن بزرگ

اما زمانی که شما متراژ لازم را برای مانور در فضا نداشته باشید، باید با دقت هرچه تمام‌تر طراحی خود را انجام دهید. اولین و مهم‌ترین مورد، رعایت اجرای مثلث کار به همراه ابعاد آن می‌باشد.

آشپزخانه مدرن کوچک

اگر اول بخواهیم مثلث کار را برای شما توضیح دهیم به شرح زیر می‌باشد:

مثلث کار آشپزخانه شامل سه وسیله‌ی اصلی آشپزخانه یعنی یخچال، گاز و سینک ظرفشویی است که داخل یک مثلث قرار بگیرند و مجموع این سه ضلع مثلث نباید کمتر از 9/7 متر باشد.

هدف از مثلث کار این است که راحت‌ترین و بهترین دسترسی را این سه وسیله‌ی اصلی با یکدیگر داشته باشند و به یکدیگر نزدیک باشند.

باید در نظر داشته باشید که کمترین فضایی که می‌توانید حتی برای فضاهای کوچک در آشپزخانه تعبیه کنید 1 متر و 20 سانتی متر می‌باشد.

سؤالات خود در زمینه طراحی آشپزخانه مدرن را از کارشناسان ما بپرسید

مصالح مورد استفاده در آشپزخانه مدرن

مصالح مختلفی می‌توان برای اجرای کابینت‌ها استفاده کرد. از جمله این مصالح، ام دی اف، روکش هایگلاس و روکش پلی گلاس می‌باشد. تفاوت روکش هایگلاس و پلی گلاس در شفافیت و مقاومت آن‌ها می‌باشد. از طرف دیگر مقاومت پلی گلاس نسبت به های گلاس بیشتر است و حتی شفافیت پلی گلاس بیشتر از های گلاس می‌باشد.

آشپزخانه مدرن

باید در نظر داشته باشید که برای انتخاب متریال برای آشپزخانه مدرن با تنوع در مصالح روبرو هستید که انتخاب شما باید متناسب با سلیقه و هزینه‌ی مورد نظرتان باشد. برای تشخیص سبک و نوع سلیقه خود می‌توانید از صفحه سلیقه مشتری ما کمک بگیرید.

رنگ مورد استفاده در آشپزخانه مدرن

سبک آشپزخانه مدرن در کل یک سبک تابوشکن می‌باشد و در کل زمانی که به وجود آمد، هدف آن رهایی از چهارچوب‌ها بود. اما به این منظور نیست که خود سبک مدرن اصولی ندارد و از چیزی پیروی نمی‌کند. اما باید در نظر داشته باشید که خود کلمه مدرن یعنی جدید و نوین و در کل این سبک دچار تغییر و تحول در طول زمان می‌باشد.

رنگ در آشپزخانه مدرن

اما قواعدی که تا به الان در رابطه با سبک مدرن وجود دارد استفاده از رنگ‌های خنثی می‌باشد که به دور از هرگونه خودنمایی می‌باشد. به طور مثال سعی می‌شود که از یک الی دو رنگ در طراحی کابینت‌ها استفاده شود. دسته‌ها بیشتر به صورت توکار و مخفی می‌باشد. رنگ‌هایی که استفاده می‌شود معمولا شامل سفید، کرم، طوسی و… می‌باشد.

نورپردازی در آشپزخانه مدرن

در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت، باید آشپزخانه دارای نور طبیعی باشد اما در مواقعی که شما قادر به تعبیه نور طبیعی در آشپزخانه نمی‌شوید، حتما باید نور مصنوعی مناسب و کافی را در آشپزخانه تعبیه کنید.

نورپردازی عاملی است که در زیبایی و شکیل‌تر شدن فضای شما بسیار تأثیرگذار می‌باشد. حال اگر شما به طور مستقیم نتوانسید برای آشپزخانه مدرن خود از نور طبیعی استفاده کنید، به جای آن می‌توانید از نور غیر مستقیم استفاده کنید و از نور طبیعی دیگر فضاها استفاده کنید.

نورپردازی در آشپزخانه مدرن

اگر طراحی شما به صورتی بود که حتی نتوانستید از نور غیرمستقیم استفاده کنید، باید از سیستم‌های مصنوعی روشنایی استفاده کنید.

یکی دیگر از فوائدی که نورپردازی در فضای ما دارد، بزرگتر نشان دادن فضای ما می‌باشد که هرچقدر فضا روشن‌تر باشد، دل‌بازتر نشان داده می‌شود.

حال چند مورد از عناصری که پتانسیل نورپردازی دارد را برای شما نام می‌بریم:

  1. نورپردازی نواری دور تا دور کناف
  2. نورپردازی به صورت هالوژن در کناف‌ها
  3. ایجاد یک لوستر با نور منتاسب با فضا
  4. نورپردازی نواری زیر کابینت‌ها
  5. نورپردازی و تعبیه‌ی لوستر در بالای جزیره‌ی آشپزخانه مدرن

برای تشخیص سلیقه و سبک مورد علاقه خود در طراحی آشپزخانه بر روی دکمه مقابل کلیک کنید

آشپزخانه جزیره

آشپزخانه جزیره خود طرح‌ها و حالت‌های مختلفی دارد که متناسب با ابعاد و سلیقه‌ی کارفرما قابل تغییر می‌باشد. این حالات شامل طراحی به صورت L، طراحی به صورت U، طراحی به صورت T، طراحی به شکل G و… می‌باشد.

اما در اصل حالت مشترک بین بیشتر طرح‌های جزیره، مشرفیت داشتن به آشپزخانه در قسمت‌های پذیرایی یا نشیمن می‌باشد اما در همه‌ی موارد این نوع طراحی صدق نمی‌کند و در مواردی که سلیقه کارفرما باشد و ابعاد شما بالا باشد حتی می‌توانید آشپزخانه جزیره‌ای طراحی کنید که یک فضای مستقل و بسته باشد.

آشپزخانه مدرن جزیره

آشپزخانه‌ی جزیره، که علت نام آن همان کانتر وسط می‌باشد، آشپزخانه‌ای است که کاربری‌های مختلفی دارد. مثلا گاهی کانتر وسط به عنوان میز غذاخوری استفاده می‌شود و حتی در مواردی قابل تغییر کاربری نیز می‌باشد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده، انتخاب سبک و ویژگی‌های سبک‌ها برای شما مشخص شد و شاید تصمیم‌گیری برای شما راحت‌تر باشد. اگر تمامی موارد ذکر شده در بالا مانند رنگ، جنس مصالح و… با یکدیگر هارمونی داشته باشد و همگی به یک سبک مربوط شوند، شما به نتیجه دلخواه و مطلوبتان در طراحی رسیده‌اید.

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

سوالات متداول

آیا آشپزخانه جزیره فقط در سبک مدرن طراحی می‌شود؟

آشپزخانه به صورت جزیره یک مدل کلی برای طراحی آشپزخانه است و مربوط به سبک خاصی نمی‌باشد. در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک نیز می‌توان آشپزخانه را به صورت جزیره طراحی کرد.

نوع و طرح کابینت آشپزخانه تأثیری در سبک طراحی دارد؟

کابینت یکی از اصلی‌ترین اجزای هر آشپزخانه‌ای است و نقش مهمی در تعیین و شکل‌گیری سبک طراحی آشپزخانه دارد. در آشپزخانه مدرن معمولا کابینت‌ها ساده هستند ولی در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک باید طرح‌دار باشند.

آشپزخانه مدرن هزینه بالاتری دارد یا آشپزخانه کلاسیک؟

سبک مدرن به دلیل استفاده از وسایل، طرح و رنگ‌های ساده، هزینه کمتری برای مالک ساختمان دارد. البته این موضوع بسیار به نوع وسایل بستگی دارد. ممکن است برخی از وسایل مدرن هزینه بالاتری داشته باشند.

نمونه کارهای طراحی آشپزخانه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مطالب مرتبط

keyboard_arrow_up