طراحی داخلیساختمان

طراحی داخلی ساختمان در اصفهان

در اصل هدف از طراحی داخلی بهبود عملکرد فیزیکی و روانی است یا به زبان ساده ایجاد فضایی سرشار از آرامش و راحتی برای افراد استفاده کننده از آن فضاست. در واقع طراحی فضای داخلی ساختمان از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار، رنگ و … است.

شما برای طراحی داخلی ساختمان خود نیازمند هستید که از یک سری مصالح، رنگ‌ها و… استفاده کنید. در طراحی داخلی باید نیاز کارفرما را به خوبی شناسایی کرد و دقیقا متناسب با همان نیاز کارفرما جهت فراهم کردن نهایت راحتی و آسایش اعضای خانواده تلاش و طراحی کرد. حال شما ممکن است بهترین متریال و زیباترین رنگ‌ها را برای ساختمانتان انتخاب کنید، اما به دلیل عدم هماهنگی و هارمونی، نتیجه‌ی مطلوب و دلخواهتان را دریافت نکنید.

گاهی اوقات طراحان نیاز کارفرما را در نظر نمی‌گیرند و دقیقا متناسب با ضوابط طراحی می کنند که این اصلا روش صحیحی نیست. زیرا شما زمانی که فقط ضوابط را در نظر بگیرید شاید این ضوابط باعث راحتی و آسایش افراد استفاده کننده نشود. پس بهترین و مناسب ترین نوع و شیوه‌ی طراحی داخلی این است که با در نظر گرفتن نیاز کارفرما و همچنین با توجه به اصول و ضوابط طراحی کرد و این دو مورد را به صورت موازی با یکدیگر پیش برد.

شما با شناخت و مطالعه در رابطه با سبک‌های مختلف طراحی داخلی در اصفهان، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام طرح و رنگ با هم، هم‌خوانی دارند و کدام را باید برای طراحی فضای داخل ساختمان خود برگزینید. با این حال شاید انتخاب به تنهایی برای شما دشوار باشد. در این زمینه مشاورهایی وجود دارند که با نشان دادن نمونه سبک‌ها و مدل‌ها، می‌توانند به شما کمک کنند تا شما را به بهترین انتخاب برسانند.

انواع سبک طراحی داخلی ساختمان در اصفهان

به کدام طراحی داخلی علاقه دارید؟

به کدام طراحی داخلی علاقه دارید؟

طراحی داخلی مدرن در اصفهان

اگر بخواهیم به نوع طراحی پلان این نوع سبک بپردازیم باید گفت که پلان به صورت باز طراحی می‌شود. پلان باز به نوعی از طراحی گفته می‌شود که در آن چند فضای مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند که ایده این نوع طراحی برای اولین بار توسط لوکوربوزیه ارائه گردید.

به طور مثال در طراحی، فضای نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه با هم ادغام و به تعبیری پیوسته به یکدیگر می‌شوند که یعنی فضایی مانند غذاخوری کاربری مستقل خود را از دست می‌دهد و با آشپزخانه یکی می‌شود و یا فضای نشیمن با فضای پذیرایی و غذاخوری ادغام می‌شود.

یکی از بهترین مزایای این نوع طراحی بزرگتر شدن و دلبازتر شدن فضاها می‌باشد که برای زمین‌های با متراژ پایین بسیار مناسب می‌باشد و همچنین طبق آمار مشخص شده است که فروش خانه‌ها با سبک مدرن و پلان باز طرفدار زیادی دارد و با قیمت خوبی به فروش می‌رسد.

سبک مدرن از بابت سادگی که دارد هم از بابت رنگ هم از بابت چیدمان و هم از بابت تزئینات توانسته که محبوبیت زیادی در بین مردم خصوصا ایران پیدا کند.

این سبک بسیار مناسب برای خانه‌هایی با متراژ کم می‌باشد و همچنین از آن جایی که تجملات در این سبک جایی ندارد می‌تواند در کاهش هزینه‌ها به شما کمک کند.

طراحی داخلی مدرن

طراحی داخلی کلاسیک در اصفهان

در اصل این سبک به اصیل بودن در بین همه‌ی سبک ها معروف می‌باشد. اگر بخواهیم به طور عامیانه این سبک را توضیح دهیم، سبکی است که بسیار سنگین و شلوغ و پر زرق و برق می‌باشد و همان‌طور که گفته شد از آن‌جایی که از وسایل آنتیک و گران قیمت استفاده می‌شود یک سبک بسیار پر هزینه می‌باشد و اگر شما به دنبال چیدمانی باصرفه و اقتصادی هستید، این سبک مناسب شما نمی‌باشد.

در ایران بیشتر این سبک را با رنگ سفید و طلایی می‌شناسند که مورد قبول است اما گاهی به علت عدم آگاهی از شناخت سبک‌ها باعث می‌شود که شما به نتیجه دلخواه خود نرسید و از وسایل اشتباه استفاده کنید که نتیجه عکس در زیبایی منزل شما دارد. پس قبل از انتخاب دکوراسیون خانه خود سعی کنید اطلاعات کافی را در رابطه با آن به دست آورید و بعد وسایل خود را آگاهانه انتخاب کنید و اگر وقت مطالعه را ندارید و یا انتظار بسیار زیادی از خانه خود دارید، می‌توانید با یک تیم حرفه‌ای مشاور و طراح صبحت کنید تا از تجربیات و اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌دهند استفاده کنید.

در رابطه با اجرای طراحی داخلی این سبک لازم به ذکر است که برای دیوارها و سقف‌ها از گچ‌بری‌های بسیار شلوغ استفاده می‌شود.

طراحی داخلی کلاسیک

طراحی داخلی نئوکلاسیک در اصفهان

اولین و بهترین تعریف برای این سبک این است که این سبک تلفیق سبک کلاسیک و سبک مدرن می‌باشد. افرادی که نه سادگی سبک مدرن را می‌پسندند و نه شلوغی سبک کلاسیک را، بهترین انتخاب برای آن‌ها سبک نئوکلاسیک است. زیرا سبک نئوکلاسیک نه به شلوغی سبک کلاسیک است و نه به سادگی و خلوتی سبک مدرن و از این نظر که میانه است، توانسته نظر قشر زیادی از مردم را به خود جلب کند و طرفدار زیادی داشته باشد.

این سبک بیشتر در خانه‌های با متراژ بالا قابل اجرا می‌باشد اما با رعایت یک سری اصول و قواعد می‌توان در خانه‌هایی با متراژ معمولی نیز این سبک را ارائه داد و به نتیجه‌ای مطلوب و شیک رسید. مثل رعایت رنگ وسایل، رعایت میزان تزئینات و رعایت نقش و نگار روی دیوارها…

تفاوت تزئینات سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در این است که، وسایل تزئیناتی استفاده شده در سبک کلاسیک از نوع آنتیک و عتیقه می‌باشد اما وسایل تزئیناتی استفاده شده در سبک نئوکلاسیک از نوع وسایل ترند شده و مد روز می‌باشد مانند وسیله‌های تزئینی فلزی که این روزها بسیار پرطرفدار می‎‌باشد.

در کل به صورت ساده اگر بخواهیم توضیح دهیم به این صورت است که سبک نئوکلاسیک یک آرامش و سادگی را در سبک کلاسیک به وجود می‌آورد به صورتی که حتی افرادی که علاقه‌ای به سبک کلاسیک ندارند با قرار گرفتن در فضایی با این سبک حس مطلوبی به آن‌ها دست می‌دهد.

 

در آخر اگر شما اطلاعاتی از انواع سبک‌ها ندارید می‌توانید از طریق دکمه زیر با طراحان ما مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

سؤالات خود در زمینه سبک‌های طراحی داخلی را از کارشناسان ما بپرسید

حال یک سری موارد برای رسیدن به هدف و نتیجه‌ی مطلوب باید رعایت شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. نقشه‌ها
  2. رنگ‌ها
  3. نور
  4. عرصه‌بندی فضاها
  5. تفکیک فضاها
  6. تاثیر خط در فضا

نقشه‌ها

طراحی پلان و تقسیم فضا بیش از هر عاملی تاثیرگذار است و نقش مهمی را ایفا می‌کند. طراحی نقشه‌ها هم همان گونه که در بالاتر توضیح دادیم بستگی به نظر و سلیقه کارفرما دارد.

به طور مثال یک کارفرما دوست دارد در طراحی نقشه‌های سه خواب داشته باشد اما فضای سالن پذیرایی و نشیمن کوچک‌تر باشد یا این دو فضا در کل با یکدیگر ادغام شده باشد. اما کارفرمای دیگری این گونه می‌پسندد که منزلی که در آن زندگی می‌کند دو خوابه باشد و دارای سالن بزرگتری باشد یا این که سالن پذیرایی و نشیمن منزلش از یکدیگر مجزا باشد.

طراحی داخلی ساختمان
طراحی فضاهای داخلی ساختمان

پس نتیجه می‌گیریم که برای طراحی داخلی اولویت ما باید نظر کارفرما باشد که چه چیزی می‌پسندد و نیاز او چیست تا طبق آن طراحی گردد چیزی که این روزها برای طراحان بسیار بی اهمیت است.

مورد دیگر در رابطه با طراحی نقشه این است که هنرمندانه‌ترین نوع طراحی پلان به این گونه است که فضاها تنوع‌پذیر باشند. حال منظور از تنوع پذیر آن است که طراحی شما به شکلی باشد که در فضا بتوانیم چند نوع چیدمان داشته باشیم و هربار برای تغییر اثاثیه به مشکل نخوریم و بتوانیم برای تنوع هر بار دکوراسیون جدیدی داشته باشیم تا حس رضایت بخشی بیشتری ایجاد کند همچنین یک نقطه قوت برای منزل ما به حساب می‌آید.

رنگ

انتخاب رنگ در طراحی داخلی بیش از هر عامل دیگری می‌تواند تاثیرگزار باشد و فضای مورد نظر را از یکنواختی و کسل‌کنندگی به فضایی شاداب و  محیطی دلنشین و سرزنده تبدیل کند.

همچین شما با شناخت رنگ‌ها به این درک می‌رسید که در کدام فضا باید از رنگ‌هایی که باعث آرامش می‌شود استفاده کنید و در کدام فضاها باید از رنگ‌های انرژی‌بخش که آدرنالین را بالا می‌برد استفاده کنید.

برای مثال شما در فضای اتاق خوابتان نیاز به حس آرامش دارید و نیازی به این ندارید که در این فضا آدرنالین شما بالا برود. پس باید به گونه‌ای طراحی شود که فضایی مناسب برای خواب و استراحت شما باشد. اما در فضایی مانند پذیرایی باید حس پویایی و سرزندگی وجود داشته باشد و فضایی مناسب برای تبادل نظرات و همچنین معاشرت باشد.

طراحی داخلی کلاسیک

در آشپزخانه و یا پذیرایی باید از رنگ‌هایی استفاده شود که باعث باز شدن انگیزه شما شود. مانند رنگ قرمز که اگر دقت کرده باشید در بیشتر رستوران‌ها از رنگ قرمز و نارنجی استفاده می‌شود که این یک سیاست فروش بسیار خوب است که باعث افزایش اشتهای مشتریان می‌شود.

برای اتاق مطالعه هم باید در نظر داشت که باید رنگ‌های روشن به کار برد و حتما از نور طبیعی استفاده کرد که باعث خواب آلودگی نشود. همچنین برای اتاق کودکان هم باید از رنگ‌های روشن و رنگ‌هایی که اشتیاق، سرزندگی و پویایی را در کودکان زنده می‌کند استفاده کنیم. مانند رنگ های زرد، سرخابی، سبز و….

نور

یکی دیگر از این عوامل نور است که در جهت ارتقای کیفیت زندگی انسان تاثیر دارد و تا حد ممکن باید در فضاها از نور طبیعی استفاده شود. نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان‌ها فقط وجود نور طبیعی کافی نیست. چون ما در تمامی ساعت‌های روز نور طبیعی نداریم، پس استفاده از نورهای مصنوعی در ساعاتی الزامی می‌باشد.

 همچنین شیوه نورپردازی و محل قرارگیری المان‌هایی که نور را تامین می‌کنند، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند. از نظر لویی کان، در طراحی معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد. همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد.

نورپردازی در طراحی داخلی
تاثیر نور بر محیط داخل ساختمان

یکی از بهترین ویژگی‌هایی که خانه می‌تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است. اما گاهی اوقات همه‌ی بخش‌های خانه نمی‌توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش‌ها کمتر از بخش‌های دیگر نور می‌گیرند. به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد.

اگر بخواهیم فضاهای منزل را از نظر استفاده از نور طبیعی اولویت بندی کنیم، به این ترتیب است که در جایگاه اول قطعا سالن نشیمن و پذیرایی قرار می‌گیرد. در طراحی نقشه‌ها همیشه نور جنوب که بهترین نور ماست، به سالن اختصاص داده می‌شود.

طراحی داخلی با نور طبیعی
استفاده از نور طبیعی در طراحی داخلی

همچنین در طراحی آشپزخانه در صورتی که به صورت جزیره طراحی شود و یا به نوعی طراحی شود که دور تا دور آن با دیوار پوشیده نباشد، می‌توان از نور سمت جنوب استفاده کند.

اگر بخواهیم به نور اتاق خواب‌ها اشاره کنیم لازم به ذکر است که نیازی به نور درجه یک یا نور مستقیم نداریم. پس نور شمال که نور درجه دو برای ما به حساب می‌آید، بهترین سمت نوردهی برای اتاق خواب‌های ماست. نوردهی درست و اصولی در ساختمان شما یک نقطه قوت بسیار تاثیرگذار برای منزل شما به حساب می‌آید و مهمترین نکته اینکه باعث ایجاد آسایش برای ساکنین می‌شود.

سلیقه و نیاز کارفرما

عامل بعدی تاثیرگذار در طراحی داخلی منزل، نیاز فردی است. باید توجه داشت که در طراحی داخلی یکی از مهمترین اولویت‌های طراحان، نیازهای کارفرما است که باید نیازها و سلایق کارفرما را با توجه به ضوابط، طراحی و اجرا کنند که این کار نیازمند شناخت طراح از کارفرماست.

مانند مثالی که در بالاتر زده شد، که یک کارفرما نیاز به سالن بزرگتر با اتا‌ق‌های کمتر دارد و یک کارفرما یک سالن کوچکتر با تعداد اتاق‌های بیشتر می‌خواهد. پس توجه به سلیقه و نیاز کارفرما بسیار مهم است.

اگر بخواهیم مثال دیگری بزنیم شاید یک کارفرما دوست داشته باشد که هریک از فضاهای داخلی منزلش مستقل از دیگر فضاها باشد. یعنی نشیمن مستقل از پذیرایی و سالن غذاخوری مستقل از آشپزخانه باشد. اما شاید کارفرمای دیگر اینگونه دوست داشته باشد که فضاهای پذیرایی و نشیمن، سالن غذاخوری و آشپزخانه و همچنین دیگر فضاهای مشابه با یکدیگر ادغام شوند.

تاثیر مثبت و منفی این دو سلیقه این است که با ادغام کردن و یکی کردن فضاها ما می‌توانیم فضای بزرگتری را داشته باشیم اما در صورت جدا بودن این فضاها هرکدام حریم شخصی خود را دارند. لازم به ذکر است که این دو نوع طراحی هیچکدام نسبت به دیگری برتری ندارد و بسته به سلیقه‌ی کارفرما می‌باشد.

حال برای پی بردن به نظر، سلیقه، و نیاز کارفرما، لازم است که طراح با کارفرما جلسه و مشاوره‌های حضوری برگزار کند، سایت مورد نظر آنها را آنالیز کند، برای کار آنها ایده و نظر و پیشنهادات مورد نیاز را بدهد، طرح‌های اولیه برای آنها اماده کند و در صورت نیاز برای آنها فایل سه بعدی آماده کند.

توجه داشته باشید که شاید اولین طرح‌ها و آلترناتیوها دقیقا همان نظر و خواسته‌ی مشتری نباشد. پس نیاز به اصلاح و آلترناتیوهای بعدی است که این کار یک روش بسیاری عالی برای رسیدن به سلیقه‌ی مورد نظر کارفرما است.

برای تشخیص سلیقه و سبک مورد علاقه خود در طراحی داخلی بر روی دکمه مقابل کلیک کنید

عرصه‌بندی فضاها

عامل بعدی که بسیار بر راحتی فرد تاثیر می‌گذارد رعایت عرصه‌بندی فضاهاست. اگر بخواهیم به زبان عامیانه عرصه‌بندی را توضیح بدهیم اینگونه است: یعنی جایگذاری فضاها یا موقعیت هر فضا نسبت به فضای دیگر که خودش یک سری اصول و قواعد دارد که برای کیفیت بهتر نقشه‌ها نیازمند به رعایت قوانین عرصه‌بندی هستید.

به طور مثال بهترین موقعیت قرارگیری برای آشپزخانه نزدیکی به ورودی است و همچنین باید دسترسی راحتی با پذیرایی داشته باشد. یا فضای اتاق خواب‌ها باید از فضای پذیرایی مجزا باشد و حریم خود را حفظ کند، ولی دسترسی راحتی به سرویس بهداشتی و حمام داشته باشد.

همچنین اگر متراژ ساختمان شما به اندازه ای باشد که شما بتوانید روی فضا مانور بدهید، بهتر است که حتی اتاق خواب مستر در فضایی جدا از فضای دیگر اتاق خواب‌ها طراحی شود.

تفکیک فضاها

برای تفکیک فضاها از المان ها و عناصر مختلفی می توان استفاده کرد مانند دیوار، قفسه، کانتر، پارتیشن و…… البته لازم به ذکر است که این مورد هرچند در طراحی پلان‌ها هم در نظر گرفته می‌شود، اما بیشتر در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. زیرا طراحی داخلی به اجزای اصلی ساختمان و فرمت کلی شکل‌گیری می‌پردازد اما، دکوراسیون داخلی به دیزاین فضای داخلی و محیط می‌پردازد. همچنین همانطور که از اسمش پیداست به دیزاین کردن و زیبا کردن فضا می‌پردازد.

عرصه در معماری - طراحی داخلی
اصول عرصه بندی معماری

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

سوالات متداول

طراحی داخلی شامل چه فضاهایی از ساختمان می‌شود؟

طراحی داخلی می‌تواند به انتخاب کارفرما، برای بعضی از فضاها مانند سالن پذیرایی، آشپزخانه و … انجام شود و یا اینکه برای تمامی فضاهای داخلی ساختمان طراحی انجام گیرد.

آیا طراحی داخلی می‌تواند دارای سبک خاصی باشد؟

طراحی داخلی نیز مانند طراحی نما، می‌تواند در سبک‌های کلاسیک، مدرن یا نئوکلاسیک انجام شود. هرکدام از سبک‌های طراحی داخلی به صورت کامل در مقالات سایت بررسی شده‌اند.

طراحی داخلی چه تفاوتی با دکوراسیون داخلی دارد؟

دکوراسیون داخلی مربوط به چیدمان وسایل داخل ساختمان می‌شود و جایگاه لوازم و وسایل را مشخص می‌کند. در حالی که طراحی داخلی مربوط به طرح، رنگ، مصالح و نوع المان‌های مورد استفاده در محیط را مشخص می‌کند. مانند رنگ دیوارها، طرح کاغذ دیواری، گچ‌بری یا کناف

مطالب مرتبط

اصول و هزینه طراحی پلان مسکونی
طراحی داخلی پست مدرن
طراحی داخلی تصویر شاخص
طراحی داخلی مدرن اصفهان
مزایای نمای خشک ساختمان در اصفهان
keyboard_arrow_up