طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا در اصفهان

طراحی باغ ویلا را در واقع می‌توان زیر مجموعه خدمات طراحی معماری دانست. در رابطه با باغ و باغ‌سازی، ایران باستان شجره نامه درخشانی دارد و از خود آثار ارزشمند و باشکوهی به جا گذاشته است.

اگر بخواهیم به تاریخ پیدایش باغ‌ها بنگریم می‌توانیم به پیدایش قنات‌ها اشاره کنیم، که با پیدایش قنات‌ها، باغ‌ها نیز ساخته شدند که اگر دقت کنیم، متوجه می‌شویم که باغ‌های ایرانی در خروجی قنات‌ها ساخته می‌شدند. هدف از این کار آبیاری باغ‌ها و دسترسی آسان به آب بوده است.

طراحی باغ‌های ایرانی بر پایه و اساس و اصول هندسی (هندسه)، وجود آب، درخت و ایجاد کوشک در باغ است. اگر بخواهیم برای ساماندهی باغ‌های ایرانی زمانی مشخص کنیم، می‌توانیم آن را به دوره‌ی هخامنشیان ارتباط دهیم. مانند باغ پاسارگاد که در مقاله باغ‌های ایرانی به آن اشاره کردیم که نمونه بارز یک باغ ایرانی است.

عقیده شاه هخامنشی این بوده است که در هر کجا که ساکن می‌شود باغ‌هایی را بسازد که نعمت‌ها و زیبایی‌های خدا در آن وجود داشته باشد. او این باغ‌ها را پردیس نام گذاری می‌کرده است و باغ پاسارگاد اولین باغی است که طرح آن به صورت چهار باغی است.

تمامی طراحی باغ پاسارگاد از جمله فضای جایگذاری درخت‌ها، هندسه و نوع شکل‌گیری عناصر، همه و همه به دستور کوروش ساخته شده است و ایده‌ی شکل‌گیری باغ‌ها در مقابل معابد و کاخ‌ها و مکان‌های مهم از زمان ساسانیان بوده است که در دوره‌ی اسلامی نفوذ پیدا کرده و تاکنون ادامه پیدا کرده است.

به کدام طراحی باغ ویلا علاقه دارید؟

به کدام طراحی باغ ویلا علاقه دارید؟

عناصر مهم در طراحی محوطه باغ ویلا

 1. وجود مسیری که آب در آن جریان دارد و در حرکت است (جوی آب)
 2. عمارت یا کاخی که در باغ وجود دارد (اصولا به این بنای داخل فضای باغ کوشک هم گفته می‌شود)
 3. وجود استخر در باغ که در محور اصلی طراحی می‌شده.
 4. دیوارهای بلند در اطراف باغ که باغ را محصور و احاطه کرده است و باعث حفظ حریم آن می‌شود.
 5. رعایت تعادل و تقارن در طراحی باغ ویلا
 6. دارای سلسله مراتب و نظم
 7. استفاده از خطوط صاف در طراحی

طراحی باغ ویلا

انواع حالت‌های قرارگیری کوشک یا ساختمان در باغ

 1. کوشک در وسط باغ باشد
 2. کوشک در انتهای باغ باشد
 3. کوشک در منطقه یک سوم باغ باشد

اصول طراحی باغ ویلا

 1. این باغ دارای نظم و تناسبات هندسی بسیار زیادی می‌باشد که این نشان دهنده‌ی وجود نظم در عالم هستی می‌باشد. هدف هخامنشی از این نظم به رخ کشید قدرت حکومت و اقتدار سیاسی خودش بوده است.
 2. در این باغ هماهنگی و ارتباط بین باغ و کاخ وجود دارد.

باغ های آشور همگی یا کاملا هماهنگ با کاخ ساخته می شدند یا کاملا مجزا و مستقل از  یکدیگر بودند.

این کاخ ها دارای ایوان های بزرگ و حجیم هستند که همین باعث هماهنگی و تکامل باغ ها با کاخ ها میشدند.

 1. این باغ‌ها تداعی کننده بهشت هستند . باتوجه به این اقلیم ان مناطق که به صورت کویری بوده است همین باعث علاقه‌ی مردم به سرسبزی و طبیعت سبز شده است . از همین رو مردم با ساخت باغ های سرسبز باعث تداعی شدن بهشت برای خودشان می شدند و از همین رو باغ ها برایشان مکانی مقدس بوده است .
 2. رعایت نظم
 3. سلسله مراتب
 4. تقارن
 5. مرکزیت
 6. ریتم
 7. استقلال هرکدام از اجزا و عناصر باغ از بابت تشخیص هرکدام
 8. توجه به طبیعت (با توجه به طبیعت باغ‌های ایرانی طراحی می‌شده است)
 9. طراحی به صورت چهار بخشی (باغ‌ها به چهار قسمت تقسیم می‌شده و طبق آن طراحی می‌شده است)
 10. استفاده از خطوط صاف در طراحی
 11. استفاده از کوشک در طراحی باغ ( کوشک از مهمترین عناصر باغ ایرانی می‌باشد)
 12. طراحی جوی یا استخر در طراحی باغ
 13. استفاده از گیاهان بومی هر منطقه
 14. اطراف باغ با دیوارهای بلند مصور شده‌اند
 15. توجه به اقلیم و طراحی بر اساس شرایط آب و هوایی

طراحی باغ ویلا

سؤالات خود در زمینه طراحی باغ ویلا را از کارشناسان ما بپرسید

طراحی باغ ویلا مدرن

با پیشرفت علم و تا حدودی با انقلاب صنعتی، نوع نماها نیز تغییر کرد که همچنین تغییر سلیقه‌ی افراد را نیز به دنبال داشت. حال در رابطه با طراحی باغ ویلاهای مدرن لازم به ذکر است که نوع مصالح مصرفی در طراحی نمای آن‌ها عمدتا چوب و کامپوزیت و سنگ و سرامیک می‌باشد. این نوع نما در باغ‌ها طرفدارهای زیادی دارد و بیشتر مردم این سبک را برای طراحی باغ ویلای خود ترجیح می‌دهند.

طراحی باغ ویلا

رنگ این سبک نما بیشتر قهوه‌ای تیره می‌باشد.

طراحی باغ ویلا کلاسیک

طراحی باغ ویلا، به سبک کلاسیک البته که طرفداران خاص خود را دارد و سبک بسیار شیک و سلطنتی می‌باشد. مصالحی که در این نوع سبک باغ‌سازی استفاده می‌شود اصولا سنگ می‌باشد که بسیار نمای پر هزینه‌ای نیز می‌باشد.

این سبک برگرفته از رم و یونان باستان است که یک سری از افراد مخالف این سبک می‌باشند و اعتقاد دارند که باید نمای ما برگرفته از فرهنگ و هنر خودمان باشد و از آن‌جایی که ایران و ایران باستان مهد هنر و فرهنگ می‌باشد حرف به‌جایی می‌باشد.

رنگ این نوع سبک غالبا سفید می‌باشد.

طراحی باغ ویلا سنتی

این سبک به همان دوران قدیم و باستان ایران باز می‌گردد که بسیار با صفا و زیبا می‌باشد. مصالحی که در این سبک باغ‌سازی استفاده می‌شود، آجر می‌باشد که از قدیم بسیار رایج بوده است و تا به امروز جزء پرکاربردترین مصالح برای استفاده در نما بوده است.

از شیشه‌های رنگی در ساختمان این سبک استفاده می‌شود. یکی از مشخصه‌های باغ ایرانی استفاده از قوس در ساختمان می‌باشد. همچنین در باغ‌های ایرانی حتما از عنصر آب استفاده می‌کردند که به این عنصر آب بیشتر به صورت حوض بوده است.

طراحی باغ ویلا

در باغ‌سازی به سبک سنتی حتما فضایی را برای قرار دادن تخت سنتی در داخل محوطه تعبیه می‌کردند. اصولا رنگی ساختمان داخل این باغ‌ها دارد به رنگ عنابی یا شیری رنگ می‌باشد.

نورپردازی در طراحی باغ ویلا

اصولا نوع نورپردازی که در طراحی محوطه باغ‌ها استفاده می‌شود از نوع لامپ LED می‌باشد. ایجاد روشنایی در فضا به چند دلیل می‌تواند باشد، مثلا یکی از بابت زیباتر کردن و شکیل‌تر کردن فضا از سیستم‌های روشنایی و نورپردازی استفاده می‌کند، اما یکی صرفا به دلیل ایجاد روشنایی در فضا این کار را انجام می‌دهد. باید توجه داشت که در اجرای هر دو مورد برای نورپردازی در طراحی محوطه‌ی باغ ویلا رعایت یک سری از موارد الزامی می‌باشد.

یکی از مهمترین این موارد این است که حتما لامپ یا تجهیزات روشنایی که استفاده می‌کنید باید ضد آب باشد که چه زمان‌های بارندگی و چه زمان‌های شست و شو  و آبریزی اتصالی نکند و خطری جان افراد را تهدید نکند.

طراحی باغ ویلا

باید توجه داشت که نورپردازی باغ ویلا باید به شکلی باشد که فضای مبهم و ترسناکی وجود نداشته باشد. با ایجاد روشنایی در هر فضا و واضح کردن هر نقطه می‌توان رعب و وحشت آن فضا را از بین برد که نورپردازی روی دیوار‌های دور تا دور محوطه یکی از راهکارهای از بین بردن فضاهای مبهم و تاریک است و علاوه بر آن نقش زیادی در دعوت کنندگی و زیبایی محوطه‌ی باغ شما دارد.

همچنین نورپردازی در مسیر محوطه به ورودی ساختمان یکی دیگر از راه‌های شکیل‌تر کردن محوطه و باغ شما می‌شود که حس دعوت‌‌کنندگی را نیز به همراه دارد.

طراحی باغ ویلا

یکی از قسمت‌هایی که در نورپردازی آن باید دقت زیادی داشته باشید، نورپردازی استخر است که باید با دقت هرچه تمام‌تر انجام شود. چرا که اگر کوچکترین اشتباه و اتصالی داخل استخر و نورپردازی آن رخ بدهد، می‌تواند حوادث جبران ناپذیری به همراه داشته باشد پس در اجرای آن باید به شدت دقت کرد. اما در کنار آن نورپردازی استخر مخصوصا در شب یکی از زیباترین المان‌ها در محوطه‌ی باغ به حساب می‌آید.

یکی دیگر از فضاهایی که نورپردازی آن در زیبایی محوطه‌ی باغ شما بسیار تاثیرگذار است، نورپردازی درختان است که هم می‌توان دور تا دور آن‌ها را روی زمین نورپردازی کنید و هم می‌توانید لابه‌لا‌ی درختان از ریسه‌های نوری استفاده کنید که زیبایی محوطه‌ی شما را چند برابر می‌کند.

علاوه بر این، از این ریسه‌ها در جاهای مختلفی می‌توان استفاده کرد. مثلا برای داخل و دور تا دور آلاچیق، دور تا دور تراس‌ها، اطراف نیمکت‌ها و… می‌توان استفاده کرد.

طراحی باغ ویلا

یکی دیگر از تجهیزاتی که می‌توان از آن به عنوان روشنایی در محوطه استفاده کرد، پرژکتور است که در فضاهای بزرگ و برای میهمانی‌ها و مراسم‌ها می‌توان از آن به عنوان روشن کننده قوی استفاده کرد. اما به طور معمول هم قابل استفاده است.

البته باید توجه داشته باشید که در نورپردازی نباید زیاده‌روی کنید. چرا که به علاوه‌ی هزینه اضافی که برای شما در پیش دارد حتی می‌تواند به جای زیبایی فضای شما را غیرقابل تحمل کند.

برای تشخیص سلیقه و سبک مورد علاقه خود در طراحی باغ ویلا بر روی دکمه مقابل کلیک کنید

طراحی ورودی باغ ویلا

ورودی هر فضایی به سبب این‌ که اولین فضایی است که به آن برخورد می‌کنیم، باید به نوعی طراحی شود که جذب کننده باشد و حس دعوت کنندگی را به طرف القا کند. اگر ورودی شما شکیل و زیبا باشد در همان لحظه اول و ورود افراد می‌تواند حس مطلوبی را در افراد به جا بگذارد.

یکی از مواردی که می‌تواند ورودی ما را زیباتر و شکیل‌تر کند، استفاده از نورپردازی درست و اصولی می‌باشد. از دیگر موارد تاثیرگذار در ورودی استفاده از پوشش گیاهی و فلاور باکس می‌باشد.

همچنین برای تعریف‌کنندگی و دعوت‌کنندگی بیشتر فضا می‌توانید ورودی خود را به طور تو رفتگی و یا با بیرون زدگی طراحی کنید تا زیبایی آن دو چندان شود.

همچنین با استفاده از کفپوش‌های چوبی و مسیرسازی در محوطه‌ی باغ می‌توانید زیبایی باغتان را چندین برابر کنید. از طرف دیگر رنگ‌هایی که برای درها و دیواره‌های قسمت‌های ورودی استفاده می‌کنید هر چقدر گرم‌تر باشد، می‌تواند تاثیر بیشتری روی افراد بگذارد.

نتیجه‌گیری

باید در نظر داشت که اگر قصد شما زیباسازی محوطه باغ است، می‌توانید با استفاده از آب‌نما در فضا به زیبایی باغتان بیفزایید. در آخر باید بدانید که تاثیر فضای سبز بر زندگی انسان‌ها بسیار مهم است و رابطه‌ی مستقیمی با سلامتی انسان و محیط زیست دارد.

از آنجایی که با بالا رفتن جمعیت مجبور به بالا بردن سطح تراکم ساختمان‌ها می‌شویم، به باغ‌سازی و فضای سبز کمتر توجه می‎‌شود و از این رو باعث آلودگی هوا و به خطر افتادن محیط زیست می‌شود.

طراحی باغ ویلا

اما لازم به ذکر است که برای ساخت یک ملک شما ملزم هستید که 40 درصد از آن را به فضای سبز اختصاص دهید و فقط می‌توانید 60 درصد از مساحت ملک و زمین خود را ساخت انجام دهید.

لازم به ذکر است که شاید با توجه به کوچکترین جزئیات شما می‌توانید زیبایی زیادی را به محوطه‌ی باغ خود بیفزایید. فقط باید توجه داشته باشید که این کار به طور اصولی انجام شود تا نتیجه عکس به جا نگذارد. برای این کار می‌توانید با طراحان و مشاوران معمار ما مشورت کنید و از آن‌ها کمک بگیرید.

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

سوالات متداول

آیا اصول و ضوابط مشخصی برای طراحی باغ ویلا وجود دارد؟

طراحی باغ ویلا مانند طراحی ساختمان‌های معمولی شامل طراحی پلان، طراحی نما و طراحی داخلی می‌شود. بنابراین بایستی از ضوابط موجود در این زمینه‌ها پیروی کند.

هزینه طراحی باغ ویلا به چه عواملی بستگی دارد؟

اولین عامل مهم در تعیین هزینه طراحی باغ ویلا، سبک انتخاب شده برای طراحی می‌باشد. به طور مثال سبک کلاسیک هزینه بالاتری نسبت به سبک‌های دیگر دارد. علاوه بر آن به نوع المان‌های مورد استفاده، نورپردازی، مبلمان، فضای سبز و … بستگی دارد.

در طراحی باغ ویلا، نیازی به استفاده از سبک‌های طراحی داریم؟

اگر به سبک خاصی از طراحی معماری علاقه دارید بهتر است در طراحی نما، فضای داخلی و محوطه باغ ویلای خود از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت هیچ الزامی برای سبک طراحی مورد استفاده وجود ندارد.

مطالب مرتبط

اصول و هزینه طراحی پلان مسکونی
طراحی داخلی پست مدرن
طراحی داخلی تصویر شاخص
طراحی داخلی مدرن اصفهان
مزایای نمای خشک ساختمان در اصفهان
keyboard_arrow_up