بهترین نمای آجری ساختمان در سال 1402

نمای آجری ساختمان یکی از قدیمی‌ترین نوع نمای ساختمان است که هنوز هم کاربرد زیادی در طراحی معماری ساختمان دارد. همان طور که می‌دانید یکی از مهمترین المان‌هایی که باعث به چشم آمدن ساختمان شما می‌شود ظاهر ساختمان شما یا همان نمای ساختمان شما می‌باشد.

مخصوصا اگر شما ساختمان در حال ساختی دارید که قرار است آن را بفروشید یکی از بهترین مواردی که در فروش سریع‌تر و بهتر به شما کمک می‌کند نمای زیبا و مجلل شما می‌باشد که می‌تواند نظر خریدار را جلب کند.

البته تنها کاربری که نمای آجری ساختمان دارد زیبایی نیست و همچون پوسته‌ای بر روی ساختمان قرار می‌گیرد که از ساختمان در برابر انواع شرایط جوی مانند باد و باران و… حفاظت می‌کند و همچنین در برابر سرما و گرما مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند و حتی به عنوان عایق صوتی نیز به حساب می‌آید.

از دیگر مواردی که باید در طراحی نما رعایت شود مصالحی است که به کار می‌برید که باید در نظر داشته باشید که شما باید متناسب با یکسری شرایط مصالح نمای خود را انتخاب کنید. زیرا در یکسری از شهرها و مناطق محدودیت استفاده از مصالح وجود دارد و باید متناسب با قوانین طرح تفصیلی، نما طراحی گردد.

در این مقاله یکی از این مصالح را برای شما توضیح می‌دهیم که آن نمای آجری ساختمان می‌باشد که یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین مصالحی است که از قدیم تا به امروز استفاده می‌شده است.

حال امروزه حتی در نماهای مدرن نیز از آجر بسیار استفاده می‌شود که بسیار پر طرفدار می‌باشد. البته باید بدانید که آجرها نیز کیفیت و انواع مختلفی دارند و متناسب با کیفیت آن‌ها طبیعتا قیمت آن‌ها نیز بالا می‌رود. با این حال با همه‌ی مزایایی که نمای آجری ساختمان دارد، معایبی نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

انواع آجر نما

اول از همه باید توجه داشت که مصالحی که در نمای آجری استفاده می‌شود علاوه بر زیبایی باید یکسری المان دیگر را نیز دارا باشند. مثلا باید با شرایط آب و هوایی آن منطقه سازگاری داشته باشد یا در برابر رطوبت و نور خورشید از خود مقاومت کافی و لازم را نشان دهد.

نمای آجری ساختمان مدرن

آجرهایی که در نما استفاده می‌شود چه از نظر رنگ و چه از نظر کیفیت انواع مختلفی دارد و همین کیفیت در قیمت نیز تاثیرگذار می‌باشد. اما در نما باید دقت داشت که حتما از بهترین نوع آجر استفاده کرد تا در طولانی مدت خراب نشود و عمر طولانی تری داشته باشد زیرا تعویض نمای آجری ساختمان کار راحتی نیست.

حال از آن‌جایی که آجر انواع مختلفی دارد به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 1. آجر نما نسوز
 2. آجر نما شاموتی
 3. آجر نما پلاک
 4. آجر نما شیل
 5. آجر نما حصیری
 6. آجر نما کرکره‌ای
 7. آجر نما سنتی

اگر بخواهیم به مقاوم‌ترین این آجرها اشاره کنیم، آن آجر شاموتی می‌باشد که جز پر طرفدارترین و پر مصرف‌ترین نوع آجر می‌باشد. در رابطه با با دوام‌ترین نوع آجر که حتی از قدیم نیز استفاده می‌شود می‌توان به آجر نسوز نیز اشاره کرد.

آجر نمای پلاک یکی از انواع آجرهایی می‌باشد که در برابر تغییرات شرایط جوی بسیار جوی از خود مقاومت خوبی نشان می‌دهد. این نوع آجر نیز یکی از انواع آجرهای نسوز است و در رنگ‌ها و ابعاد مختلفی تولید و توزیع می‌شود.

اگر شما برای یک منطقه‌ای که رطوبت بالایی دارد بخواهید آجر انتخاب کنید، بهترین گزینه برای شما آجر نما شیل می‌باشد که در برابر شوره و رطوبت بسیار مقاوم است و حتی در برابر یخ زدگی از خود مقاومت خوبی نشان می‌شود. در رابطه با این نوع آجر می‌توان گفت که مقاومت فشاری خوبی را نیز دارا می‌باشد.

اگر بخواهیم در رابطه با آجرهای سنتی توضیح دهیم، می‌توانیم به این صورت بگوییم که این آجر به نسبت وزن سبکی دارد و از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردار است که به راحتی قابل برش و سوراخ کردن و حتی حمل کردن می‌باشد. تناژ رنگی این مدل آجر رو به قرمز می‌باشد.

نمای آجری ساختمان با آجر قدیمی
نمای آجری ساختمان با آجر قدیمی

همان طور که از نام آجرهای کرکره‌ای پیداست، این آجرها عرض باریک و کمی دارند و از همین رو به این آجرها، آجرهای کرکره‌ای می‌گویند. این آجرها به این دلیل که از ترکیبات خاک نسوز تشکیل شده است جز آجرهای نسوز به حساب می‌آید و حتی جز یکی از زیباترین نوع آجرها نیز به حساب می‌آید.

در رابطه با آجر حصیری باید گفت که این نوع آجر به علت اینکه از نوع آجرهای لعابی می‌باشد مقاومت خوبی در برابر نور خورشید از خود نشان می‌دهد و از لحاظ رنگ و ابعاد دارای تنوع بالایی است.

سؤالات خود در زمینه نمای آجری را از کارشناسان ما بپرسید

ترکیب آجر و سنگ در نما

اول از همه اگر بخواهیم نمای ترکیبی را توضیح دهیم به این معنی است که شما زمانی که از دو مصالح بیشتر در نمای ساختمان خود استفاده می‌کنید به آن نما، نمای ترکیبی می‌گویند.

حال نمای آجری به همراه سنگ یکی از رایج‌ترین نماهای ترکیبی در سطح شهر می‌باشد. ترکیب نما یکی از روش‌هایی است که به کمک آن نمای شما بسیار زیباتر می‌شود. نمای آجری یکی از معدود مصالحی است که در استفاده‌ی آن در نما محدودیتی ندارید.

ترکیب سنگ با نمای آجری ساختمان

اولین گام در انتخاب مصالح نما، آب و هوای آن منطقه به همراه ضوابط آن شهر و محدوده می‌باشد زیرا در استفاده از بعضی از متریال‌ها محدودیت دارید که سنگ یکی از این مصالح است که باید در مصرف آن برای نما دقت کرد و یکی از شهرهایی که در مصرف سنگ برای نما محدودیت دارید شهر اصفهان می‌باشد.

حال چند نمونه از سنگ‌هایی که در طراحی و اجرای نمای آجری استفاده می‌شود شامل موارد زیر می‌شود:

 1. سنگ تراورتن
 2. سنگ مرمر
 3. سنگ مرمریت
 4. لایم استون

ترکیب آجر و چوب در نما

برای اینکه نماها از یکنواختی خارج شوند و خسته کننده نباشند و باعث زیباتر شدن منظر شهری شوند باید با مصالح دیگری ترکیب شوند. یکی از لوکس‌ترین این مصالح چوب می‌باشد که از اتفاق مقاومت خوبی در برابر نور خورشید و شرایط جوی دارد و نصب آن نیز راحت می‌باشد. ترموود یکی از بهترین و معروف‌ترین چوب‌های مصرفی در نمای ساختمان می‌باشد.

نمای ساختمان با آجر نسوز

به دلیل محبوب بودن آجر در بین دیگر مصالح چه از نظر قیمت مناسب و چه از نظر راحتی و در دسترس بودن آن، روز به روز تنوع آن‌ها از نظر رنگ و ابعاد و کیفیت افزایش پیدا می‌کند که یکی از این ارتقاء ها، تولید آجر نسوز بوده که همان طور که از اسمش پیداست از مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی و همچنین حرارت برخوردار است و اگر زمانی آتش سوزی رخ دهد باعث گسترش آن نمی‌شود.

نمای آجری ساختمان با آجر قدیمی
نمای آجری ساختمان با آجر قدیمی

رنگ‌های مختلف آجر در نما

یکی از دلایل محبوب بودن نمای آجری تنوع بالا در رنگ و ابعاد آن می‌باشد. اگر آجر در زمان تولید این کار به درستی انجام شود و موادی که در آن استفاده می‌شود مرغوب باشد باعث می‌شود که کیفیت رنگ آن بالا برود و در زیبایی آن تاثیر دارد. لازم به ذکر است که آجر تنوع رنگی بالایی دارد.

قیمت نمای آجری ساختمان

هزینه‌ی استفاده از آجر در ساختمان سازی بر حسب متر مربع می‌باشد. حال اگر بخواهید محاسبه کنید که چقدر آجر نیاز دارید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

روش اول: مساحت دیواری که قرار است آجر شود تقسیم بر مساحت یک آجر به همراه میزان بندکشی آن می‌شود.

مساحت کل دیوار / مساحت آجر به همراه بندکشی = تعداد آجر

روش دوم: به روش حجمی معروف است. یعنی مساحت کل دیوار تقسیم بر مساحت یک آجر می‌شود.

مساحت کل دیوار / مساحت یک آجر = تعداد آجر

کاربرد شیشه در نمای آجری

از آن‌جایی که هر خانه‌ای نیاز به نور طبیعی دارد، قطعا همه‌ی ساختمان‌ها در نمای خود دریچه‌هایی از بابت تعبیه‌ی نور دارند که باید با مصالحی پر شود که جلوی ورود نور به فضای داخلی را نگیرد.

حال مصالحی که برای پر کردن این فضاهای خالی استفاده می‌شود شیشه است که خود شیشه نیز انواع مختلفی دارد از جمله شیشه‌ی دو جداره، شیشه‌ی دودی، شیشه مشجر، شیشه‌های رفلکسی و… که متناسب با نیاز خود می‌توانید مدل آن را انتخاب کنید.

ترکیب شیشه با نمای آجری ساختمان

مثلا شیشه‌های دو جداره برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که در معرض سر و صدای زیادی هستند مثلا ساختمان‌های نزدیک به مدرسه یا ساختمان‌هایی به نزدیک به پارک‌ها و یا نزدیک به اتوبان‌ها و خیابان‌ها هستند.

شیشه‌های رفلاکسی در ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که از دیگر ساختمان‌ها یا فضاهای بیرونی مشرفیت دارند و با استفاده از شیشه‌های رفلاکسی باعث می‌شود که شیشه از بیرون مانند آیینه عمل کند و به فضای داخلی دید نداشته باشد.

نتیجه گیری

یکی از عواملی که در انتخاب مصالح شما تاثیرگذار است اقلیم منطقه‌ی شما می‌باشد که باید متناسب با آن باشد که ماندگاری و زیبایی نمای شما بالاتر برود، اما باید بدانید که آجر با بیشتر مناطق و آب و هواها سازگار می‌باشد و در اصل در خیلی از شهرها به عنوان بیس مصالح به کار می‌رود.

حال از دیگر عواملی که انتخاب مصالح شما تاثیرگذار است قوانین شهرداری شهر شما می‌باشد که شما باید متناسب با درصد مجاز از مصالح مجاز استفاده کنید. حال با توجه به موارد گفته شده می‌توانید راحت‌تر از آجر استفاده کنید.

سوالات متداول

چرا نمای آجری برای ساختمان هزینه کمتری نسبت به مصالح دیگر دارد؟

به دلیل تولید بالای آجر، راحتی حمل و و سادگی در اجرا، هزینه طراحی و اجرای نمای آجری نسبت به دیگر مصالح نما، پایین‌تر است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ترکیب نمای آجری با مصالح دیگر، ضوابط و محدودیت خاصی دارد؟

در برخی از مناطق کشور به دلیل اقلیم خاص و شرایط تاریخی ممکن است محدودیت‌هایی برای ترکیب مصالح با نمای آجری وجود داشته باشد. استفاده از شیشه در ترکیب با نمای آجری نیز محدودیت دارد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آیا نمای آجری فقط در نمای سبک مدرن کاربرد دارد؟

اکثر مصالح مورد استفاده در نمای کلاسیک از جنس سنگ است و آجر کاربرد کمتری دارد. اما در سبک مدرن و نئوکلاسیک از نمای آجری بیشتر استفاده می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

لطفا به این مطلب رأی دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

keyboard_arrow_up
اشتراک گذاری با