بررسی 13 نمونه انواع مصالح نمای ساختمان

آشنایی با انواع مصالح نمای ساختمان

در صورتی که انواع مصالح نمای ساختمان را بشناسید به راحتی می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. با مقایسه مصالح نما یکی از بهترین مصالح که با آب و هوای شهر مورد نظر هماهنگی دارد را انتخاب خواهید کرد. قیمت مصالح نما با یکدیگر فرق می کند و فاکتورهای زیادی روی قیمت آنها تاثیر می گذارد. اگر انواع مصالح غیر مجاز نما را بشناسید بدون شک با اطمینان بیشتری می توانید بهترین نما را برای ساختمان به کار بگیرید.

با ترکیب انواع مصالح نما امکان دارد زیبایی نمای ساختمان چندین برابر شود. پرکاربردترین مصالح نما که امروزه در ساختمان های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند را در این مطلب می خواهیم معرفی کنیم. اگر اطلاعاتی در مورد مصالح غیر مجاز نما، ترکیب انواع مصالح نمای ساختمان، قیمت مصالح نما و همچنین مقایسه مصالح نما ندارید، می توانید با کارشناسان مگا طرح مشورت کنید.

انواع مصالح نمای ساختمان برای سبک کلاسیک

معرفی کاربردی ترین انواع مصالح نمای ساختمان

زمانی که در پیاده رو و خیابان حرکت می کنید اگر با دقت به ساختمان ها توجه داشته باشید نماهای زیادی را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که بخواهید مقایسه مصالح نما را انجام دهید، با بررسی انواع نماها به راحتی متوجه تفاوت آنها می شوید. انواع مثال هایی که برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می ‌گیرند کیفیت و کارایی متفاوتی دارند. علاوه بر نوع متریالی که برای نمای ساختمان به کار گرفته می شود، نمای ساختمان بر اساس روش اجرا و سبک طراحی انواع متفاوتی دارد. برخی از مهم‌ ترین انواع مصالح نمای ساختمان که به کار گرفته می ‌شوند عبارت هستند از :

 1. نمای آجری

آجر به عنوان یکی از پر کاربردترین مصالح نما ساختمانی شناخته می ‌شود. در واقع آجر را به عنوان قدیمی ترین نمای ساختمان می شناسند. نمای آجری را به دلیل پیشینه طولانی مدتی که دارد در ساختمان های اصیل مشاهده می کنید. این نمای ساختمانی به خوبی اجرا می گردد و بسیار مقاوم و زیبا است. نمای آجری با استفاده از انواع آجرهای نما اجرا خواهد شد.

انتخاب نوع آجر بر اساس سلیقه سازنده و شرایط اقلیمی انجام می گردد. البته باید بدانید که میزان بودجه روی انتخاب نوع آجر تاثیر زیادی دارد. نمای آجری که برای اجرای نمای سنتی ساختمان انتخاب می شود بسیار عالی است. برای اینکه نمای آجری را در ساختمان به کار بگیرید باید از کیفیت آجر اطمینان خاطر داشته باشید.

نمای جدید ساختمان و انواع مصالح نمای ساختمان

 1. نمای سرامیک

نمای سرامیک به عنوان یکی دیگر از پر کاربردترین انواع مصالح نمای ساختمان شناخته می شود. سرامیک به عنوان  یکی از مصالح جدید نمای ساختمان معرفی می گردد. نوع سرامیک مورد استفاده برای زیبایی نمای ساختمان با سرامیک هایی که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می ‌گیرند متفاوت خواهد بود. در نمای سرامیک ساختمان باید از سرامیک های بدون ملات یا سرامیک پرسلان فول بادی استفاده شود. سرامیک های ساختمانی اغلب برای اجرای نمای ساختمان تجاری و اداری کاربرد زیادی دارند.

تنوع سرامیک ها در رنگ و طرح بسیار زیاد است. مقاومتی که سرامیک در برابر یخ زدگی و حریق دارد موجب شده در ساختمان های زیادی از آن استفاده کنند. دقت داشته باشید که سرامیک در برابر صوت و گرما عایق مناسبی ندارد. نمای ساختمان با سرامیک های طرح سنگ به عنوان یکی از نماهای پرکاربرد و زیبا شناخته می شود.

 1. نمای شیشه ای با ترکیب انواع مصالح نما

 بین انواع مصالح نمای ساختمان، نمای شیشه ای را به عنوان یکی از نماهای مدرن می شناسند. سرعت بالای اجرای نمای شیشه ای یکی از مهمترین مزیت های آن می باشد. نهایت استفاده از نور طبیعی در این نما برای ساختمان فراهم می‌ شود. شما با استفاده از نمای شیشه ‌ای می توانید بار مرده ساختمان را کاهش دهید.

نمای شیشه‌ای در انواع فریم لس، کرتین وال و اسپایدر اجرا خواهد شد. این مسئله که نمای شیشه ای به طور دقیق و طبق استانداردهای مشخص شده در ساختمان به کار گرفته شوند بسیار مهم است. نصب نمای شیشه ای را تنها باید به افراد حرفه ای و کاربلد که در این زمینه تخصص دارند بسپارید.

انواع مصالح نمای ساختمان و طراحی نمای خاص ساختمان

 1. نمای سنگ

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع مصالح نمای ساختمان، سنگ است. زمانی که نمای ساختمان سنگ باشد زیبایی ساختمان چند برابر خواهد شد. سنگ به عنوان بهترین مصالح برای ساختمان های کلاسیک خواهد بود. نمای ساختمان با استفاده از سنگ مقاومت زیادی دارد و زیبایی و جلوه ساختمان چندین برابر می‌ شود. تراورتن به عنوان یکی از بهترین سنگ هایی است که برای نمای سنگی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. جهت اجرای سنگ در نمای ساختمان باید ابعاد و استانداردهایی که مربوط به کیفیت سنگ می باشد را مورد بررسی قرار دهید.

سؤالات خود در زمینه انواع مصالح نمای ساختمان را از کارشناسان ما بپرسید

 1. انواع مصالح نمای ساختمان و نمای پلیمری

 نمای پلیمری به عنوان یکی دیگر از انواع مصالح نمای ساختمان شناخته می ‌شود. کاربرد سنگ پلیمر برای اجرای نمای ساختمان های مدرن بسیار مناسب است. سنگ های پلیمری از جمله مصالح جدیدی هستند که برای طراحی نما مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در اجرای نمای ساختمان، مواد پلیمری کاربرد زیادی دارند. در این نوع متریال از سنگ و نانو استفاده خواهد شد. دقت داشته باشید که جهت استفاده از پلیمر در نمای ساختمان باید معایب پلیمر را بررسی کنید. متریال هایی که در پلیمر وجود دارند به مرور زمان کمرنگ یا حذف می ‌شوند.

 1. نمای سیمانی

 یکی دیگر از کاربردی ترین مصالحی که برای نمای ساختمان به کار گرفته می شود سیمان است. در مقایسه انواع مصالح نمای ساختمان، نمای سیمان به عنوان یکی از نماهای نوین شناخته می ‌شود. نمای سیمانی در نظر بسیاری از افراد شاید جالب نباشد اما باید بدانید که با استفاده از سیمان می توانید نمای رومی را روی ساختمان طراحی کنید. از آنجایی که نمای سیمان به عنوان یکی از نماهای ساختمانی ارزان شناخته می‌ شود مورد توجه بسیاری از سازندگان قرار نمی گیرد.

انواع مصالح برای نمای جذاب ساختمان

 1. نمای چوب بهترین نما بین انواع مصالح نمای ساختمان

یکی دیگر از انواع مصالح نمای ساختمان، چوب است. نمای چوبی به عنوان یکی از نماهای جذاب ساختمانی به شمار می ‌رود. اگر شما می خواهید به شخصیت ساختمان خود جلوه خاص و متفاوتی ببخشید می توانید چوب را انتخاب کنید. استفاده از چوب برای نمای ساختمان تا حدودی هزینه‌ بر است. اگر شما چوب را در نمای ساختمان به کار بگیرید باید به مرور زمان آن را ترمیم کنید.

متریال چوب برای نما می تواند با دیگر متریال ها مانند سنگ، شیشه، آجر و فلز به کار گرفته شود. ترکیب مصالح نمای ساختمان کمک می کند تا زیبایی نمای ساختمان شما چندین برابر شود. در بسیاری از شهرهایی که میزان رطوبت زیادی دارند، نمای چوب گزینه‌ مناسبی نیست. اگر میزان رطوبت زیاد باشد به بافت چوب آسیب وارد می کند. البته برخی از چوب ها در برابر رطوبت مقاومت زیادی دارند.

 1. نمای پی وی سی

 پی وی سی به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح نما ساختمان شناخته می شود. پی وی سی به عنوان یکی از متریال های پلاستیکی است که با ایجاد لایه ضد آب روی چوب می تواند آن را کاربردی تر و مقاوم تر کند. نصب نمای پی وی سی در انواع ساختمان ها بسیار آسان می باشد. شما می توانید در کمترین بازه زمانی و بدون دردسر نمای پی وی سی را روی ساختمان اجرا کنید.

پی وی سی را به عنوان یکی از متریال های نوین و خاص برای اجرای نما می شناسند. اگر شما به دنبال اجرای نمای سبک در ساختمان هستید پی وی سی متریال مناسبی به شمار می رود. در صورتی که نصب پی وی سی در نمای ساختمان توسط افراد حرفه ‌ای انجام نشود ایراد جدی در ساختمان به وجود می ‌آید.

 1. کامپوزیت پرکاربردترین مصالح نما

یکی دیگر از مصالحی که در نمای ساختمان به کار گرفته می‌ شود کامپوزیت است. بین انواع مصالح نمای ساختمان، کامپوزیت را به عنوان یکی از نمونه های خاص و منحصر به فرد می شناسند. نمای کامپوزیت با استفاده از ورقه های آلومینیوم طراحی می‌ شود. پنل هایی که در این نما قرار می گیرند ابعاد مشخص شده ای دارند و لایه های داخلی آنها از پلی اتیلن است.

برای اجرا نمودن نمای کامپوزیت باید ورقه های آلومینیوم را مانند نماهای پیش ساخته در ابعاد مشخص شده ای برش بزنید. بعد از برش ورقه های آلومینیوم می توانید آنها را در محل مورد نظر نصب کنید. اجرای نمای کامپوزیت با سرعت زیادی انجام می ‌شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که می خواهند نمای ساختمان را در کمترین بازه زمانی طراحی کنند، کامپوزیت را انتخاب می نمایند.

نمای زیبا برای ساختمان و معرفی انواع مصالح نمای ساختمان

 1. نمای بایرامیکس

بایرامیکس به عنوان یکی دیگر از مصالح نمای ساختمان شناخته می ‌شود. قیمت مصالح نما ساختمان بر اساس نوع متریالی که درون آنها وجود دارد تعیین خواهد شد. این متریال چندین سال است که برای انواع نماهای ساختمان ویلایی استفاده خواهد شد. بایرامیکس یکی از مصالح ترکیبی به شمار می رود که به شکل ملات است. شما در این نما، ترکیبی از دانه های مرمر و گرانیت را که همراه با رزین های مصنوعی و طبیعی هستند مشاهده می کنید.

بایرامیکس بعد از اجرا روی نمای ساختمان ظاهری شبیه سنگ تزئینی دارد. بایرامیکس را با استفاده از ماله و پیستوله اجرا می‌ کنند. قابلیت شستشو که در نمای بایرامیکس وجود دارد، یکی از مهم‌ ترین مزیت‌ های این نما به شمار می ‌رود. شما می ‌توانید رزین های طبیعی و مصنوعی که رنگ بندی های متفاوتی دارند را برای نمای ساختمان بایرامیکس استفاده کنید.

 1. نمای اتیکس بین انواع مصالح نمای ساختمان

نمای اتیکس به عنوان یکی از بهترین نماهایی است که بین انواع مصالح نمای ساختمان، کاربرد زیادی دارد. از نظر عایق صدا و حرارت نمای اتیکس گزینه مناسبی است. این نما از جمله نما هایی است که علاوه بر زیبایی کارکردهای متفاوتی را ارائه می دهد. این نمای ساختمانی را در بین انواع نماهای ساختمانی به عنوان یکی از نماهای عایق حرارت می شناسند. در دیواره های کناری ساختمان، بسیاری از ساختمان سازان نمای اتیکس را به کار می گیرند. اگر شما می‌ خواهید زیبایی نمای روبروی ساختمان را افزایش دهید باید از نماهای دیگر استفاده نمایید.

انواع مصالح نمای ساختمان

 1. نمای مونولیت

 مونولیت به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح نما ساختمان شناخته خواهد شد. در واقع بین انواع نماهای سبک ساختمان سازی، نمای مونولیت را به عنوان یکی از کاربردی ‌ترین نماها می شناسند. ترکیبات سنگ گرانیت، مرمر، کوارتز و انواع رنگ های طبیعی را در این نما به کار گرفته اند. در صورتی که به دنبال جدیدترین متریال برای نما هستید نمای مونولیت را به شما پیشنهاد می دهیم.

ترکیباتی که در این نما وجود دارند از مواد ضد اشعه و رزین هستند. با توجه به این مسئله، مونولیت به عنوان یکی از نماهای سبک ساختمان شناخته می شود. این نما توجه بسیاری از ساختمان سازان را جلب کرده است. نمای مونولیت سرعت زیادی برای اجرا دارد. بر همین اساس بسیاری از ساختمان حرفه ای که می خواهند در کمترین بازه زمانی نمای ساختمان را طراحی کنند مونولیت را انتخاب می نمایند.

 1. نمای بتنی بین انواع مصالح نمای ساختمان

بین انواع مصالح نمای ساختمان، نمای بتنی یکی از کاربردی‌ ترین نما هایی است که محبوبیت زیادی دارد و بسیار زیبا و خاص طراحی می شود. برای ساختمان های مدرن استفاده از نمای بتنی انتخاب مناسبی خواهد بود. نمای بتنی وزن سنگینی دارد و باید به صورت اصولی در ساختمان اجرا شود.

سوالات متداول

کدامیک از انواع مصالح نمای ساختمان سرعت اجرای بالاتری دارند؟

نماهای پیش ساخته معمولا سرعت اجرای بالایی دارند. در این بین نمای کامپوزیت سرعت اجرای بالایی داشته و به آسانی نصب می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

استفاده از شیشه در نمای ساختمان مربوط به کدام سبک طراحی نمای ساختمان است؟

استفاده از شیشه در ترکیب با مصالح دیگر، یکی از روش‌های طراحی نما در سبک مدرن است. شیشه را می‌توان با سنگ، آجر و یا مصالح دیگر ترکیب کرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پر کاربردترین نوع متریال در بین انواع مصالح نمای ساختمان کدام است؟

آجر به دلیل فراوانی تولید و هزینه پایین اجرا، یکی از پر کاربردترین انواع مصالح نمای ساختمان است که از گذشته تا به حال کاربرد خود را حفظ کرده است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

5/5 - (1 امتیاز)

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

keyboard_arrow_up
اشتراک گذاری با