معرفی 5 نمونه نمای مناسب مناطق گرمسیر

نمای مناسب مناطق گرمسیر

نمای مناسب مناطق گرمسیر شامل چه نوع مصالحی باید باشد؟

نمای ساختمان یکی از مهمترین بخش‌های ساختمان است که علاوه بر زیبایی بخشیدن به ساختمان شما، وظیفه‌ی حفاظت از ساختمان شما را در برابر یکسری از عوامل جوی نیز دارد.

هر مصالحی متناسب با ترکیباتی که دارد در برابر یکسری از شرایط و عوامل جوی مقاومت از خود نشان می‌دهد که شما باید متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه خود مصالح خود را انتخاب کنید تا بیشترین ماندگاری را برای ساختمان شما از خود نشان دهد و این یکی از مهمترین عواملی است که زمان انتخاب مصالح برای نمای خود باید به آن دقت کرد.

اگر مصالح انتخابی شما مناسب آن آب و هوا نباشد، در کمترین زمان مصالح شما از بین می‌رود و نمای ساختمان شما زیبایی خود را از دست می‌دهد و دفرمه می‌شود و شما مجبور به تعویض نما در قسمت هایی می‌شوید که امکان تعویض مصالح وجود دارد و این یک هزینه‌ی اضافی برای شما به حساب می‌آید.

نمای مناسب مناطق گرمسیر و آفتابی به علت اینکه اصولا کویری نیز هستند، گرد و غبار نیز وجود دارد و همین گرد و غبار به مرور باعث می‌شود که روی مصالح شما بشیند و باعث خرابی، کدر شدن و تغییر رنگ مصالح شود. حال در این مقاله چند نمونه از مصالح نمای مناسب مناطق گرمسیر را برای شما توضیح می‌دهیم.

انواع مصالح در نمای مناسب مناطق گرمسیر و خشک

از نمونه مصالحی که برای نمای مناسب مناطق گرمسیر به کار می‌رود و ماندگاری بالایی دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سنگ‌هایی مانند مرمریت، تراورتن و..
 2. آجرهای نسوز
 3. کاپوزیت
 4. چوب
 5. سیمان

از مصالح نامبرده شده در بالا، معمول‌ترین آن‌ها که از قدیم نیز بیشترین استفاده را داشته است، آجر بوده و از قدیم تا الان محبوبیت خود را از میان مصالح حفظ کرده است اما همان‌طور که در سطح شهر مشاهده می‌کنید، می‌بینید که جدیدا تنوع نماها و همچنین مصالحی که در نما به کار می‌رود بسیار زیاده شده است که یکی از روش‌های طراحی نما ترکیب مصالح با یکدیگر است.

از همین رو آجر را با دیگر مصالح ترکیب می‌کنند که این روش، نمای مناسب مناطق گرمسیر را از یکنواختی خارج می‌کند و باعث زیبایی ساختمان شما نیز می‌شود که به این سبک از نما، نمای مدرن گفته می‌شود. اما در رابطه با نوع آجر، بهترین مدل آن آجر نسوز می‌باشد که می‌توانید با خیال راحت از بابت ماندگاری آن در مناطق گرمسیر از آن استفاده کنید.

انواع مصالح نمای مناسب مناطق گرمسیر

دومین متریالی که شما در نمای مناسب مناطق گرمسیر می‌توانید استفاده کنید سنگ است که مقاومت خیلی بالایی دارد. اما در برخی از شهرها استفاده‌ی یکدست از متریال سنگ برای نما ممنوع می‌باشد و شما مجبور به ترکیب آن با یک متریال دیگر هستید و می‌توانید آن را با چوب، آجر و یا کامپوزیت ترکیب کنید.

نمای مناسب مناطق گرمسیر و شرجی

در رابطه با مناطق گرم توضیح دادیم که چه مصالحی می‌توان استفاده کرد که بالاترین مقاومت را داشته باشد ( آجر و سنگ)، حال در رابطه با مناطق گرم و شرجی داستان کمی فرق می‌کند و چون بحث رطوبت و آب به میان می‌آید باید مصالحی را استفاده کنیم که کمترین درصد جذب آب را داشته باشد و اگر در معرض آب قرار گرفتند خرابی در ساختمان به بار نیاورد که این خرابی‌ها شامل ترک خوردگی، شکستگی، شل شدن مصالح و کنده شدن و حتی خراب شدن رنگ و سطح نما می‌شود که حتی گاها تغییر شکل نیز می‌دهند.

بهترین متریالی که شما می‌توانید برای نمای مناسب مناطق گرمسیر و شرجی استفاده کنید، سنگ می‌باشد اما باید توجه داشته باشید که هر سنگی مقاومت کامل را در برابر آب و رطوبت ندارد مانند سنگ‌های آهکی که آب به راحتی داخل آن‌ها جذب می‌شود و مناسب نیستند.

اما در رابطه با بهترین نوع نمای مناسب مناطق گرمسیر باید گفت که سنگ تراورتن یکی از بهترین نوع مصالح مصرفی در نمای مناطق شرجی می‌باشد از این جهت که تخلخل بسیار پایینی دارد و باعث می‌شود که آب به راحتی در آن نفوذ نکند و همچنین در مقایسه با دیگر سنگ‌هایی که در نما استفاده می‌شود درصد آهک کمتری در ترکیبات آن مصرف شده است.

استفاده از سنگ برای نمای مناسب مناطق گرمسیر

حال برخی از افراد به علت زیبایی فراوانی که در سنگ های گرانیت و مرمریت وجود دارد به اشتباه برای مصالح نما نیز از آن استفاده می‌کنند که این اشتباه است چون در ترکیبات تشکیل دهنده‌ی سنگ‌هایی مانند مرمریت و گرانیت آهک زیادی استفاده شده است که باعث می‌شود زمان رطوبت و وجود آب باران یا برف، سنگ‌ها از خود واکنش نشان دهند و به مرور زمان باعث خرابی آن‌ها از جمله پوسیدگی شود.

این نوع مصالح استحکام بسیار کمی دارند و حتی باعث می‌شود که بعد از مدتی شما مجبور به تعویض مصالح و طرح نمای خود شوید پس باید بدانید که زیبایی نما اولویت اول شما نباشد و اول مصالح مناسب و مقاوم و در اولویت‌های بعدی زیبایی و… باشد که عمر نمای شما بالا برود.

البته که باید در نظر داشته باشید که سنگ تراورتنی که استفاده می‌کنید از جنس مرغوب باشد یعنی اینکه سطح رویی آن به خوبی رزین شده باشد تا خلل و فرجی وجود نداشته باشد که آب و رطوبت در آن نفوذ کند زیرا اگر آب در آن نفوذ کند و حتی یخ بزند باعث به وجود آمدن ترک در سنگ و به مرور زمان خراب شدن آن‌ها می‌شود.

حال اگر بخواهید در مناطقی که خیلی شرجی هستند مانند شمال کشور از سنگ استفاده کنید می‌توانید از سنگ قلوه‌ای نیز استفاده کنید.

سؤالات خود در زمینه نمای مناسب مناطق گرمسیر را از کارشناسان ما بپرسید

روش‌های محافظت از نمای مناسب مناطق گرمسیر

بهترین روش حفاظت از نما در برابر شرایط جوی نانو کردن مصالح می‌باشد و نوع عملکرد آن به این صورت است که تمامی حفره‌های روی سطح نمای شما را پرد می‌کند و مانع از ورود هرگونه رطوبت و یا ذرات آلودگی به داخل حفره‌ها می‌شود (که در صورت ورود به داخل حفره‌ها باعث خرابی مصالح می‌شود).

 1. اثر خود تمیز کنندگی دارد.
 2. به دلیل خاصیت آبگریزی در هوای بارانی، آب باران به جای آلودگی، سطح را تمیز نگه می دارد.
 3. باعث بهبود دید می شود.
 4. از سطح در برابر مایعات، آلودگی، اشعه ماوراء بنفش و دمای پایین محافظت می کند.
 5. از سطح در برابر کثیف شدن، بخار، تاری یا تیرگی محافظت می کند.
 6. اجازه نمی دهد کثیفی به منافذ پشت سنگ نفوذ کند.
 7. از نما در برابر رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها محافظت می کند.
 8. فاقد سیلیکون، موم و روغن است.
 9. صرفه جویی در هزینه برای نظافت را به کلی حذف می کند.
 10. برای سلامتی بی ضرر است. و در کمتری زمان ممکن می توان آن را رو نما اجرا کرد.

مصالح عایق برای نمای مناسب مناطق گرمسیر

مصالح عایق نمای مناسب مناطق گرمسیر

در کل اگر بخواهیم عایق حرارتی را توضیح دهیم به مصالحی گفته می‌شود که از عبور حرارت جلوگیری کند و مانع از انتقال گرما از فضایی به فضای دیگر شود.

حال این مصالح باید یکسری فاکتورها و ویژگی‌هایی داشته باشد که شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. در برابر حرارت، عوامل میکروبی و قارچی، فشار و اشعه ماورای بنفش مقاومت بالایی داشته باشد.
 2. از لحاظ شیمیایی خنثی باشد و در برابر عوامل خارجی واکنش ندهد.
 3. در مقابل حرارت و گرمای زیاد چروک نشود.
 4. چگالی مناسبی داشته باشد.
 5. عمر مفید و بالایی داشته باشد.

رنگ مصالح نمای مناسب مناطق گرمسیر

از آنجایی که در مناطق گرم حرارت بسیار بالا می‌باشد باید در استفاده از نوع مصالح و حتی رنگ مصالح دقت داشته باشیم که تازه خود مصالح باعث تولید گرما و بازتاب گرما نشود از این رو بهتر است که از مصالح براق استفاده نشود تا باعث بازتاب نور خورشید نشود و تا جای ممکن از رنگ‌های روشن مانند کرم، شیری و… استفاده شود تا مصالح نیز از خود تولید گرما نکنند.

رنگ نمای مناسب مناطق گرمسیر

حال رنگ‌هایی که می‌توانید استفاده کنید شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. کرمی
 2. شیری
 3. نخودی
 4. خاکستری روشن
 5. طوسی روشن
 6. سفید

البته که برای اینکه نمای شما ظاهری زیبا داشته باشد و یکدست و یکنواخت نباشد شما می‌توانید درصد خیلی کمی از رنگ های تیره مانند قهوه‌ای استفاده کنید تا به زیبایی نمای شما بیفزاید.

نتیجه گیری

با مطالب ذکر شده در بالا متوجه شدید که انتخاب مصالح و دقت در انتخاب آن‌ها برای نمای مناسب مناطق گرمسیر بسیار مهم است که علاوه بر ماندگارتر کردن نمای شما بسیار برای شما صرفه‌ی اقتصادی دارد که اگر شما از مصالح با کیفیت و متناسب با اقلیم و آب و هوای مربوطه انتخاب کنید باعث می‌شود که دیرتر خراب شود و شما نیاز به تعویض مصالح نمای خود نداشته باشید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان از نمای ساختمان در برابر عوامل مخرب محافظت کرد؟

بهترین روش حفاظت از نما در برابر شرایط جوی نانو کردن مصالح می‌باشد و نوع عملکرد آن به این صورت است که تمامی حفره‌های روی سطح نمای شما را پرد می‌کند و مانع از ورود هرگونه رطوبت و یا ذرات آلودگی به داخل حفره‌ها می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در مناطق شرجی و مرطوب از چه نوع مصالحی برای نما باید استفاده شود؟

بهترین نوع مصالح در مناطق گرم و شرجی سنگ است. اما باید توجه شود که سنگ‌های آهکی برای این شرایط مناسب نیست و بهتر است از سنگ‌های تراورتن استفاده شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بهترین نمای مناسب مناطق گرمسیر از چه نوع مصالحی ساخته می‌شود؟

آجر و سنگ دو نمونه از مصالح مناسب برای مناطق گرمسیر هستند. برای رفع مشکل یکنواختی این 2 نوع مصالح، می‌توان آن‌ها را با مصالح دیگری مانند چوب و … ترکیب کرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

5/5 - (1 امتیاز)

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

keyboard_arrow_up
اشتراک گذاری با