طراحی داخلی خانه + بررسی 5 عامل تاثیرگذار

طراحی داخلی خانه در اصفهان

دنیای معماری و طراحی داخلی خانه، یک دنیای گسترده و بی انتها است و کلا در حیطه و رشته‌ی معماری کلمات و واژگان متفاوتی وجود دارد که هر کدام معنی و مفهوم متفاوتی دارد مانند طراحی داخلی و طراحی معماری و دکوراسیون داخلی که هر کدام معنی جداگانه‌ای دارند و مفهوم متفاوتی را می‌رسانند.

شما زمانی که یک زمینی را می‌خواهید به ساختمان تبدیل کنید باید در اولین مرحله کاربری ملک را مشخص کنید و طبق کاربری ملک شروع به تهیه‌ی چهار سری نقشه که شامل نقشه‌های معماری، نقشه‌های سازه، نقشه‌های برق و نقشه‌های مکانیک می‌باشد، بکنید.

در مراحل بعدی که کلیت ساختمان شما شکل گرفت باید به دیزاین کردن آن چه در داخل و چه در خارج بپردازید که هرکدام از این مراحلی که انجام می‌دهید نام‌های متفاوتی دارد.

حال اینجا و در این مقاله به بررسی، مفهوم و تفاوت این کلمات می‌پردازیم.

سوالات متداول

چه عواملی در طراحی داخلی خانه تاثیرگذار است؟

عوامل تاثیرگذار مهم در طراحی داخلی خانه شامل نور، رنگ، سبک طراحی، عرصه بندی، نوع طراحی پلان و … می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در طراحی داخلی خانه از چه سبک‌هایی می توان استفاده کرد؟

در بحث طراحی داخلی خانه می‌توان از سبک‌های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک استفاده کرد. علاوه بر این، سبک سنتی ایرانی نیز کاربرد دارد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

طراحی داخلی خانه چه تفاوتی با دکوراسیون داخلی دارد؟

طراحی داخلی مربوط به ظاهر فضاهای داخلی می شود مانند رنگ، نور، خط و ویژگی‌های سقف و دیوار. اما دکوراسیون داخلی مربوط به چیدمان وسایل و تزئینات فضاها می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سؤالات خود در زمینه طراحی داخلی خانه را از کارشناسان ما بپرسید

طراحی داخلی به چه معناست؟

در رابطه با معنا و مفهوم طراحی داخلی خانه باید گفت که شما زمانی که کلیت ساختمانتان را به وجود آوردید و یا به اصطلاح دیگر فضاهای ساختمانتان را به وجود آوردید، در مرحله‌ی بعدی باید یک پوسته روی ساختمانتان چه در داخل و چه در خارج به وجود آورید.

باید توجه داشت که در طراحی داخلی خانه باید یکی از مهمترین اولویت‌های طراحان، نیاز های کارفرما باشد که باید نیازها و سلایق کارفرما را با توجه به ضوابط، طراحی و اجرا کنند که این کار نیازمند شناخت طراح از کارفرماست.

در اصل هدف از طراحی داخلی خانه بهبود عملکرد فیزیکی و روانی است یا به زبان ساده ایجاد فضایی سرشار از آرامش و راحتی برای افراد استفاده کننده از آن فضاست.

طراحی داخلی خانه ایرانی

در واقع طراحی داخلی خانه از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار، رنگ و … است که یعنی شما برای انجام طراحی داخلی ساختمانتان نیاز به انتخاب یکسری رنگ، مصالح، اطلاعات و… داشته باشید.

در طراحی داخلی خانه باید نیاز کارفرما را به خوبی شناسایی کرد و دقیقا متناسب با همان نیاز و سلیقه‌ی کارفرما جهت فراهم کردن نهایت راحتی و آسایش اعضای خانواده تلاش و طراحی کرد.

حال شما ممکن است بهترین متریال و زیباترین رنگ‌ها را انتخاب کنید برای ساختمانتان اما به دلیل عدم هماهنگی و هارمونی نتیجه‌ی مطلوب و دلخواهتان را دریافت نکنید.

گاهی اوقات طراحان نیاز کارفرما را در نظر نمی‌گیرند و دقیقا متناسب با ضوابط طراحی می کنند که این اصلا روش صحیحی نیست زیرا شما زمانی که فقط ضوابط را در نظر بگیرید شاید این ضوابط باعث راحتی و آسایش افراد استفاده کننده نشود پس بهترین و مناسب ترین نوع و شیوه‌ی طراحی داخلی خانه این است که با در نظر گرفتن نیاز کارفرما و همچنین با توجه به ضوابط طراحی کرد و این دو مورد را به صورت موازی با یکدیگر پیش برد.

از همین جهت که فضای داخلی ساختمان دقیقا مطابق با سلیقه‌ی کارفرما و نیاز آن‌ها باشد علمی به نام طراحی داخلی شکل گرفت تا بهتر به شناخت نیاز کارفرما بپردازند و سطح کیفیت فضاهای داخلی ساختمان را بالا ببرند.

طراحی داخلی خانه مسکونی

از  دیگر مواردی که در طراحی داخلی خانه باید به آن توجه کرد و این رشته را در بر می‌گیرد شامل موارد زیر می‌شود:

  1. رنگ‌ها
  2. نور
  3. عرصه بندی فضاها
  4. تفکیک فضاها
  5. تاثیر خط در فضا

به توضیح چند نمونه از این موارد می‌پردازیم:

تاثیر رنگ در طراحی داخلی: تاثیر رنگ در طراحی داخلی خانه به این صورت است که شما باید علم این موضوع را داشته باشید که از چه رنگی در چه فضایی استفاده کنید. مثلا برای مثال، شما باید در فضاهایی مانند اتاق خواب مستر از رنگ‌های ملایم استفاده کنید تا نهایت آرامش را به فضا تزریق کنید اما در یکسری از فضاها شما نیاز دارید که انرژی و هیجان را به وجود بیاورید پس باید از رنگ‌های جیغ و پر انرژی استفاده کرد مانند فضاهایی مثل اتاق کودک…

یا در فضایی مانند پذیرایی باید حس پویایی و سرزندگی وجود داشته باشد و فضایی مناسب برای تبادل نظرات و همچنین فضایی برای معاشرت اهالی و ساکنین خانه باشد.

یا در آشپزخانه و یا پذیرایی باید از رنگ هایی استفاده شود که باعث باز شدن انگیزه شما شود مانند رنگ قرمز که اگر دقت کرده باشید در بیشتر رستوران ها از رنگ قرمز و نارنجی استفاده می‌شود که این یک سیاست فروش بسیار خوب است که باعث باز شدن اشتها و انگیزه‌ی مشتریان می‌شود.

تاثیر نور در طراحی داخلی: نورپردازی از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار در طراحی داخلی خانه می‌باشد که باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان ها فقط وجود نور طبیعی کافی نیست چون ما در تمامی ساعت های روز نور طبیعی نداریم پس استفاده از نور های مصنوعی در ساعاتی از شبانه روز الزامی می‌باشد و باید متناسب با نیاز هر فضا میزان نور لازم را فراهم و تعبیه کنید.

تاثیر خط در فضا و طراحی داخلی: خط در فضای شما از تاثیر به سزایی برخوردار است که با توجه با این موضوع می‌توانید تاثیرات مثبت یا منفی در فضای خود به وجود آورید.

به طور مثال، شما زمانی که از خطوط عمودی بر روی دیوارها استفاده کنید باعث می‌شود ارتفاع شما بیشتر از ارتفاع واقعی به نظر بیاید یا اگر به طور افقی از خطوط در فضا استفاده کنید باعث بیشتر نشان دادن طول ساختمان شما می‌شود پس نباید از تاثیر خط در فضا غافل شد.

تفاوت طراحی داخلی خانه و دکوراسیون داخلی

دکوراسیون خانه ایرانی ساده

دکوراسیون داخلی منزل گاها با طراحی داخلی اشتباه یکی دانسته می‌شود اما کاملا متفاوت هستند. طراحی داخلی خانه که همان‌طور که گفته شد یک پوسته روی فضاهای داخلی ساختمان می‌باشد اما دکوراسیون داخلی ابزار در فضا می‌باشد.

ابعاد به معنای وسایل و نوع چیدمان وسایل و هارمونی آن‌ها با یکدیگر می‌باشد. به طور مثال به مدل چیدمان مبل‌ها و ترکیب رنگ و طرح آن‌ها با دیگر وسایل موجود در فضا، دکوراسیون داخلی می‌گویند.

دکوراسیون منازل سبک‌های مختلفی دارد که شما زمانی که سبک مورد نظرتان انتخاب کنید می‌توانید تمامی وسایلی که برای فضاهای خود نیاز دارید را مطابق با آن سبک انتخاب کنید که تا بهترین هارمونی در فضای شما ایجاد شود و به مطلوب‌ترین نتیجه دست یابید.

اصولا دکوراسیون ایرانی بیشتر به سبک سنتی ایران می‌باشد مخصوصا در زمان‌های قبل‌تر که این نشان‌دهنده‌ی اصالت ایرانی در منازل بود.

طراحی داخلی خانه ایرانی

طراحی داخلی خانه ایرانی یکسری شاخصه‌ها و نشانه‌هایی دارد که نشان دهنده‌ی این سبک است که به این صورت است که مثلا شیشه‌ها به طور مشبک و یا رنگی رنگی کار شود. یا از چوب که استفاده می‌شود داخل چوب‌ به طور نقش و نگار پر و خالی باشد.

از دیگر شاخص‌های این سبک استفاده از رنگ‌های گرم است که حس صمیمیت و خون گرم بودن را راحت‌تر انتقال دهد. اصولا سبک سنتی ایرانی پرکار و شلوغ اما در عین حال زیبا و پر طرفدار در طراحی داخلی خانه می‌باشد.

طراحی داخلی خانه ساده

طراحی داخلی خانه مدرن

شروع شکل‌گیری این سبک از اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 میلادی بوده است که مصادف با جنبش مدرنیسم است. اگر بخواهیم به نوع طراحی پلان این نوع سبک بپردازیم باید گفت که پلان به صورت باز طراحی می‌شود.

پلان باز به نوعی از طراحی گفته می‌شود که در آن چند فضای مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند که ایده این نوع طراحی برای اولین بار توسط لوکوربوزیه ارائه گردید.

به طور مثال در طراحی فضای نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه با هم ادغام و به تعبیری پیوسته به یکدیگر می‌شوند که یعنی فضایی مانند غذا خوری کاربری مستقل خود را از دست می‌دهد و با آشپزخانه یکی می‌شود و یا فضای نشیمن با فضای پذیرایی و غذاخوری ادغام می‌شود.

یکی از بهترین مزایای این نوع طراحی بزرگتر شدن و دلبازتر شدن فضاها می‌باشد که برای زمین هایی با متراژ پایین بسیار مناسب می‌باشد و همچنین طبق آمار مشخص شده است که فروش خانه‌ها با سبک مدرن و پلان باز طرفدار زیادی دارد و با قیمت خوبی به فروش می‌رسد.

از معایب این نوع طراحی می‌توان به از بین رفتن حریم های بین فضا اشاره کرد که شاید هر کسی این شرایط را نپسندد و همچنین از آن جایی که فضاهای ما از چند فضای کوچک به یک فضای بزرگتر تبدیل می‌شود و لازم به ذکر است که در میزان مصرف انرژی بی‌تاثیر نیست و در پلان با فضای باز باعث می‌شود که انرژی بیشتری مصرف شود به طور مثال گرم کردن فضاهای بزرگ و یکدست دشوارتر از فضاهای کوچک می‌باشد.

حال اگر در طراحی داخلی خانه بخواهیم معماری مدرن را توضیح دهیم به این شکل است که شما از وسایل ترند و مد در همان بازه زمانی به عنوان تزئینات و یا همان وسایل اصلی باید استفاده کنید.

در کل سبک مدرن یک سبک ثابت نیست که از یکسری قوانین پیروی کند بلکه در هر بازه زمانی متفاوت است.

طراحی داخلی خانه مسکونی

همان طور که گفته شد طراحی داخلی خانه به معنای دیزاین کردن بدنه‌ی خانه می‌باشد.

حال اگر بخواهیم در رابطه با طراحی داخلی خانه توضیح دهیم به این صورت است که باید یکسری قواعد و قوانین را رعایت کنید مثلا باید به ابعاد فضایی که قرار است طراحی کنید، بسیار دقت کنید که متناسب با آن طراحی کنید.

مثلا اگر فضای شما بزرگ باشد آن چنان محدودیت استفاده از رنگ و طرح ندارید، اما اگر فضا و متراژ شما کم باشد شما در یکسری از مسائل محدود می‌شوید، مثلا نباید از رنگ‌های جیغ استفاده کنید زیرا فضای شما را از آنچه که هست کوچکتر نشان می‌دهد و تا حد امکان باید از رنگ‌های روشن استفاده کنید، و یا مورد دیگری که وجود دارد که باید به آن توجه کنید این است که از طرح‌های شلوغ استفاده نکنید.

مثلا برای کاغذ دیواری سعی کنید ساده‌ترین و روشن ترین‌ها را انتخاب کنید و یا برای سرامیک کف خانه به همین صورت باشد که رنگ آن روشن باشد و طرح‌های آن خیلی مشخص نباشد که فضا را کوچک‌تر نشان دهد.

از دیگر مسائلی که باید به آن توجه کنید سعی کنید دیواری را که برای نصب تلویزیون خود انتخاب می‌کنید را بسیار ساده دیزاین کنید که فضای شما را شلوغ و به هم ریخته نشان ندهد.

نور در طراحی داخلی خانه

نورپردازی در طراحی داخلی خانه

نورپردازی نکته‌ی بسیار مهمی است که در طراحی داخلی خانه باید به آن دقت داشته باشید و در فضا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حال این نکته در رابطه با نورپردازی مشهود است که نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان‌ها فقط وجود نور طبیعی کافی نیست چون ما در تمامی ساعت های روز نور طبیعی نداریم پس استفاده از نورهای مصنوعی در ساعاتی الزامی می‌باشد.

تاثیر دیگری که نورپردازی در فضای ما دارد این است که همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد.

گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد.

اگر بخواهیم فضاهای منزل را از استفاده از نور طبیعی اولویت بندی کنیم به این ترتیب است که در جایگاه اول قطعا سالن نشیمن و پذیرایی قرار میگیرد.

نوردهی درست و اصولی در ساختمان شما یک نقطه قوت بسیار تاثیرگذار برای منزل شما به حساب می‌آید و مهمترین نکته اینکه باعث ایجاد آسایش برای ساکنین می‌شود.

رنگ در طراحی داخلی خانه

رنگ در طراحی داخلی خانه بسیار حائز اهمیت است و تاثیر به سزایی در فضای شما به جا می‌گذارد. شما با استفاده از رنگ می‌توانی فضا را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دهید.

از دیگر تاثیرهای رنگ در فضا می‌توان به انرژی اشاره کرد که شما با توجه به رنگ‌ها می‌توانید احساسات مختلف را در فضا به وجود آوردید.

مثلا با یکسری رنگ‌ها مانند رنگ‌های جیغ می‌توانید انرژی و هیجان را به فضا بیاورید و یا با استفاده از رنگ‌های ملیح یا نود می‌توانید آرامش را به فضا بیفزایید پس باید با توجه به کاربری فضا رنگ مناسب را برای آن فضا انتخاب کنید، مثلا برای اتاق خواب مستر از رنگ‌های ملیح استفاده کنید و یا برای اتاق کودک از رنگ‌های جیغ استفاده کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

رنگ در طراحی داخلی خانه

انواع سبک طراحی داخلی خانه

سبک‌های طراحی داخلی به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل سبک‌های مدرن و کلاسیک و نئوکلاسیک می‌باشد که حال هرکدام زیر مجموعه‌ای خود را دارند و به طور کلی به تعداد بی‌شماری سبک داریم.

هرکدام از این سبک‌ها شاخصه‌های مخصوص به خود مانند مصالح، رنگ، نوع تزئینات و… را دارا می‌باشند که تعریف کننده‌ی هرکدام از این سبک‌ها می‌باشد.

یکی از بزرگترین مزایای شناخت سبک‌ها این است که چه در رابطه با طراحی داخلی و چه در رابطه با طراحی معماری میتواند به شما کمک کند که شما بتوانید تشخیص دهید که کدام سبک سلیقه‌ی شما می‌باشد و متناسب با همان تصمیم بگیرید که کدام یک را برای ملکتان برگزینید.

نتیجه گیری

در آخر شما زمانی به نتیجه مطلوب در کار خود می‌رسید که طراحی‌های شما در همه‌ی موارد مرتبط به کاربری شما باشد و کارفرما رضایت کافی از طرح شما را داشته باشد در این صورت است که شما به نتیجه مطلوب و هدف نهایی رسیده‌اید و در اصل هدف از طراحی داخلی و طراحی معماری بهبود عملکرد فیزیکی و روانی است یا به زبان ساده  ایجاد فضایی سرشار از آرامش و راحتی برای افراد استفاده کننده از آن فضاست.

لطفا به این مطلب رأی دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

keyboard_arrow_up
اشتراک گذاری با