طراحی داخلی چوبی ساختمان

در رابطه با معنا و مفهوم طراحی داخلی چوبی باید گفت که شما زمانی که کلیت ساختمانتان را به وجود آوردید و یا به اصطلاح دیگر فضاهای ساختمانتان را به وجود آوردید، در مرحله‌ی بعدی باید یک پوسته روی ساختمانتان چه در داخل و چه در خارج به وجود آورید.

باید توجه داشت که در طراحی داخلی باید یکی از مهمترین اولویت‌های طراحان، نیازهای کارفرما باشد که باید نیازها و سلایق کارفرما را با توجه به ضوابط، طراحی و اجرا کنند که این کار نیازمند شناخت طراح از کارفرماست.

در اصل هدف از طراحی داخلی بهبود عملکرد فیزیکی و روانی است یا به زبان ساده ایجاد فضایی سرشار از آرامش و راحتی برای افراد استفاده کننده از آن فضاست.

در واقع طراحی داخلی از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار، رنگ و … است که یعنی شما برای انجام طراحی داخلی چوبی ساختمانتان نیاز به انتخاب یکسری رنگ، مصالح، اطلاعات و… داشته باشید.

در طراحی داخلی باید نیاز کارفرما را به خوبی شناسایی کرد و دقیقا متناسب با همان نیاز و سلیقه‌ی کارفرما جهت فراهم کردن نهایت راحتی و آسایش اعضای خانواده تلاش و طراحی کرد.

حال شما ممکن است بهترین متریال و زیباترین رنگ‌ها را انتخاب کنید برای ساختمانتان اما به دلیل عدم هماهنگی و هارمونی نتیجه‌ی مطلوب و دلخواهتان را دریافت نکنید.

گاهی وقت ها طراحان نیاز کارفرما را در نظر نمی‌گیرند و دقیقا متناسب با ضوابط طراحی می کنند که این اصلا روش صحیحی نیست زیرا شما زمانی که فقط ضوابط را در نظر بگیرید شاید این ضوابط باعث راحتی و آسایش افراد استفاده کننده نشود پس بهترین و مناسب ترین نوع و شیوه‌ی طراحی داخلی این است که با در نظر گرفتن نیاز کارفرما و همچنین با توجه به ضوابط طراحی کرد و این دو مورد را به صورت موازی با یکدیگر پیش برد.

از همین جهت که فضای داخلی ساختمان دقیقا مطابق با سلیقه‌ی کارفرما و نیاز آن‌ها باشد علمی به نام طراحی داخلی شکل گرفت تا بهتر به شناخت نیاز کارفرما بپردازند و سطح کیفیت فضاهای داخلی ساختمان را بالا ببرند.

از  دیگر مواردی که در طراحی داخلی باید به آن توجه کرد و این رشته را در بر می گیرد شامل موارد زیر می‌شود:

 • رنگ ها
 • نور
 • عرصه بندی فضاها
 • تفکیک فضاها
 • تاثیر خط در فضا

حال امروزه شاهد این موضوع هستیم که روز به روز مواد، متریال و مصالحی که برای ساختمان سازی استفاده می‌شود و به کار می‌رود، روز به روز در حال تغییر است و تعداد و تنوع روز به روز افزایش می‌یابد اما در این مقاله در رابطه با طراحی داخلی چوبی توضیح داده می‌شود.

طراحی داخلی چوبی ساختمان در اصفهان

طراحی داخلی چوبی منزل

بهترین مزیتی که متریال چوب در طراحی داخلی چوبی دارد این است که مورد تطابق دادن با انواع سبک‌ها می‌باشد زیرا هم می‌توان برای طراحی داخلی به سبک مدرن از چوب استفاده کرد و هم می‌توان در طراحی داخلی به سبک کلاسیک از چوب استفاده کرد و همین باعث محبوبیت در استفاده از این مصالح در بین افراد می‌شود.

از دیگر طراحی داخلی چوبی این است که طیف رنگ‌های مختلفی دارد که شامل رنگ‌های تیره و روشن می‌باشد و شما با توجه به سلیقه و نیازتان می‌توانید رنگ مناسب را برای  فضای خود انتخاب کنید.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، چوب یک حس گرما و صمیمیت زیادی را انتقال می‌دهد که همین مورد باعث می‌شود که برای فضاهای اتاق نشیمن، اتاق خواب و… بسیار مناسب باشد.

حال شما می‌توانید از چوب به عنوان کف پوش یا دیوار پوش استفاده کنید که بسیار فضای شیک و مطلوبی به شما تحویل می‌دهد.

نمونه عکس طراحی داخلی چوبی

طراحی داخلی چوبی تجاری- اداری

طراحی دکوراسیون داخلی یک اداره یا یک فضای تجاری از آن جهت اهمیت دارد که محل کار شما، به نوعی خانه دوم شما محسوب می شود و بعد از خانه شما بیشترین زمان خود را در آن‌جا می‌گذرانید پس بسیار حائز اهمیت است که شما زمان خور را در یک فضای آرام بخش بگذرانید تا بهترین بازدهی و عملکرد را نیز داشته باشید.

حال با توجه به مطالب گفته شده در بالا در رابطه با طراحی داخلی چوبی دانستیم که می‌توان برای سبک‌های مختلف از این مصالح استفاده کرد، حال لازم به ذکر است که علاوه بر سبک‌های مختلف، حتی در فضاهای مختلف با کاربری‌های مختلف می‌توان از آن استفاده کرد.

به عنوان مثال از دیگر فضاهایی که طراحی داخلی چوبی قابل استفاده و مطلوب می‌باشد، فضاهای اداری، تجاری و یا حتی تجاری_اداری می‌باشد که فضای شما را بسیار شیک و با اقتدار نشان می‌دهد که این متریال هم بر روی مشتری و هم بر روی کارمندان تاثیر و انرژی مثبت میگذارد پس چوب، یک متریال مناسب و زیبا برای فضای شما به ارمغان می‌آورد.

سؤالات خود در زمینه طراحی داخلی چوبی را از کارشناسان ما بپرسید

طراحی داخلی چوبی مدرن

سبک مدرن از بابت سادگی که دارد هم از بابت رنگ هم از بابت چیدمان و هم از بابت تزئینات توانسته که محبوبیت زیادی در بین مردم خصوصا ایران پیدا کند.

این سبک بسیار مناسب برای خانه‌هایی با متراژ کم می‌باشد و همچنین از آن جایی که تجملات در این سبک جایی ندارد می‌تواند در کاهش هزینه‌ها به شما کمک کند.

حال یکی از مناسب‌ترین مصالح برای سبک مدرن، چوب می‌باشد که سبک شما را به راحتی ادا می‌کند و زیبایی فضای شما را چند برابر می‌کند که می‌توانید برای کف و یا برخی از دیوارها از چوب استفاده کنید.

انواع چوب مصرفی در طراحی داخلی چوبی

چوب مورد استفاده در دکوراسیون و طراحی داخلی، همیشه از چوب های طبیعی نیست و ممکن است چوبی که استفاده شده باشد چوب مصنوعی باشد.

حال چوب‌های طبیعی مورد استفاده در طراحی داخلی، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دکوراسیون
 • چوب پادوک
 • چوب بلوط
 • چوب صنوبر
 • چوب سرو
 • چوب توسکا
 • چوب گردو
 • چوب افرا
 • چوب بامبو
 • چوب راش
 • چوب کاج
 • چوب گیلاس

همچنین  چوب‌های مصنوعی مورد استفاده در طراحی داخلی، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ال دی اف، یعنی تخته فیبر با چگالی کم
 • ام دی اف، تخته فیبری با چگالی متوسط را می‌گویند
 • اچ دی اف به معنای تخته فیبر با چگالی بالا است

طراحی داخلی چوبی مدرن

طراحی داخلی با ترمو وود

برای معرفی چوب ترمو یا همان ترموود لازم به ذکر است که بدانید این نوع چوب از درخت کاج و گاها از درخت زبان گنجشک تولید می‌شود و بسیار در بین مردم برای طراحی داخلی محبوب می‌باشد.

حال چوب ترموود در اثر حرارت بسیار بالا خشک سازی می شود و به یک چوب قابل استفاده برای ساختمان سازی و مواردی از این قبیل تبدیل می شود و همچنین این نوع چوب در دمای حدود 180 تا 220 درجه سانتی گراد حرارت می بیند و به این ترتیب صمغ موجود در آن و رطوبت اضافی چوب به طور کامل از بین می رود و در نهایت یک چوب کاملا مقاوم ایجاد می‌شود.

از چوب ترمو برای کف پوش، سقف‌ها، و دیوارها در طراحی داخلی می‌توان استفاده کرد.

حال چوب ترمو یکسری تفاوت و برتری نسبت به دیگر چوب‌ها دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • داشتن مقاومت بالاتر در شرایط محیطی و آب و هوایی
 • مقاومت بیش تر چوب ترموود در برابر پوسیدگی
 • داشتن سازگاری بیش تر چوب ترموود با محیط زیست
 • به حداقل رسیدن انقباض و انبساط چوب ترموود به دلیل حذف رطوبت
 • مقاومت چوب ترموود در برابر خمیده شدن یا تاب برداشتن
 • مقاومت چوب ترموود در برابر حشرات و آفت ها به دلیل نداشتن صمغ
 • وزن کم تر ترموود نسبت به چوب معمولی به دلیل حذف صمغ و آب درون چوب
 • عدم جذب آب در چوب ترموود و در نتیجه ترک نخوردن و پوسته نشدن آن (پایداری چوب ترمو)

طراحی داخلی چوبی منزل

نتیجه گیری

به علاوه‌ی مطالب ذکر شده در بالا همچنین باید این را بدانید که مصالحی که شما انتخاب می‌کنید برای فضاهای داخلی خود، بر خیلی موارد دیگر تاثیرگذار می‌باشد که شامل هزینه‌ها، عمر و پایداری مصالح و… می‌باشد پس باید متناسب با نیاز و انتظاری که از مصالح دارید، آن را برای فضای خود انتخاب کنید.

سوالات متداول

آیا در طراحی داخلی چوبی تنها باید از چوب های طبیعی استفاده نمود؟

چوب مورد استفاده در دکوراسیون و طراحی داخلی، همیشه از چوب های طبیعی نیست و ممکن است چوبی که استفاده شده باشد چوب مصنوعی باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

طراحی داخلی چوبی را می توان در فضاهای تجاری یا اداری نیز به کار برد؟

استفاده از طراحی داخلی چوبی در ساختمان های تجاری اداری، فضای شما را بسیار شیک و با اقتدار نشان می‌دهد که این متریال هم بر روی مشتری و هم بر روی کارمندان تاثیر و انرژی مثبت میگذارد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آیا می توان از چوب در سبک های مختلف طراحی داخلی استفاده کرد؟

در طراحی داخلی چوبی می توان از سبک های مختلف طراحی داخلی مانند مدرن، کلاسیک و … استفاده کرد زیرا چوب تطابق زیادی با ویژگی های این سبک ها دارد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

لطفا به این مطلب رأی دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

keyboard_arrow_up
اشتراک گذاری با